Üsna pea avaldati tulistaja nimi, kelleks oli 20-aastane Pennsylvaniast pärit Thomas Matthew Crooks.

Väidetavad pildid tulistajast läksid „nalja“ tõttu levima

Välismaalt hakkas peagi levima pilt noormehest, kes näeb Crooksile sarnane välja, kuid tegemist pole Trumpi tulistajaga. Riigikogu liige Helle-Moonika Helme (EKRE) postitas oma seinale pildi väidetavast tulistajast koos saatetekstiga, milles eksib tulistaja maailmavaadete kohta esitatud väidetega, aga viskab ka õhku vandenõuteooria, et tegemist oli ettekavatsetud operatsiooniga kõrgemate ametnike poolt.

Helle-Moonika Helme postitas lisaks tekstile ka vale pildi Trumpi tulistajast - pildil on noormees, kes lasi endast „nalja pärast“ pildi liikvele.

Pilt on tegelikult pärit X-i kasutajalt @jewgazing, kelle postitustest võib välja lugeda, et postitas pildi naljana, kuid see läks faktina ringlema.

X-i kasutaja postitas pealtnäha naljana endast pildi, kuid hiljem levis see faktina. Tegelik tulistaja ei ole enam elus.

Tulistaja oli registreeritud vabariiklane

„Aga, et 20-aastane vasakpoolne aktivist, veidi totu olemisega ühtäkki Trumpile peaaegu, et ärtust ära tegi, kõigest millimeeter ajust mööda lasi… hmmmmm,“ kirjutas Helme oma postituses, kuid see pole päris tõsi.

Thomas Matthew Crooks oli USA valimisandmete põhjal registreeritud vabariiklane. Mis see tähendab? USA poliitikas tuleb enne valimisi end valijana registreerida ehk kinnitada, et kavatsed valimistel oma hääle anda. Registreerimisel tuleb märkida erakond, kellega valija enim joondub - kas vabariiklaste, demokraatide või sõltumatutega. Üldistel valimistel ei ole vahet, mis erakonnaga end oled registreerinud, sest valida saad siiski kõigi seast. Vahe tuleb sisse eelvalimistel, kus suletud valimiste korral saab valida vaid selle erakonna siseselt, kuhu sa oled registreeritud.

Riikliku valimiskomisjoni andmed näitavad, et Thomas Crooksi nimeline annetaja andis 2021. aasta jaanuaris, mil Crooks oli 17-aastane, 15 dollarit Progressive Turnout Project-ile, mis on demokraatlik poliitiline tegevuskomitee. Pennsylvania valijate andmebaasist on näha, et nädal pärast 18-aastaseks saamist registreeris Crooks end vabariiklasena valima. Crooks andis hääle vaid korra, 2022. aasta vahevalimistel. Kuna Crooks oli vabariiklasena registreeritud ja tema seosed demokraatidega jäävad selle sama, aastate taguse annetuse juurde, siis ei ole faktilist alust pidada teda vasakpoolseks aktivistiks.

Video Crooksist on samuti tema jäljendaja looming

Eestis levib laialt ka video väidetavast Thomas Matthew Crooksist, kus ta ütleb, et vihkab Trumpi. „Minu nimi on Thomas Matthew Crooks,“ ütles noormees viraalses klipis. „Ma vihkan vabariiklasi, ma vihkan Trumpi ja arvake ära, mis? Te saite kätte vale mehe.“ Üheks levitajaks on näiteks alternatiivportaal Eestinen.

Videos olev noormees väidab, et on Crooks ja, et FBI "sai vale mehe kätte". Ka selle video pani ringlema valepilte levitanud X-i kasutaja.

Selle video postitas esimest korda sama X-i kasutaja, kes ka valepilte levitas. Tegemist ei ole Trumpi tulistajaga, vaid interneti trolliga. Päris tulistaja, kes avas poolautomaatse AR-15 vintpüssiga rahvahulga poole tule endise presidendi pihta, tappes ühe ja haavates kaks tsiviilisikut, tapeti loetud minutid peale intsidenti. „USA salateenistuse töötajad tegid tulistaja kahjutuks, kes on nüüdseks surnud,“ seisis salateenistuse teates.

Otsus: Valed. Eestis ringlevad väited Trumpi tulistaja kohta on valed – fotod ja video on interneti trollist, kes lasi teadlikult vale materjali ringlema. Tegelik tulistaja, Thomas Matthew Crooks, oli ametlikult vabariiklane ehk pole ka alust väita, et tegemist oli vastaserakonna poolehoidjaga.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena