KUULA | Arlet Palmistega tõsistest asjadest, lõbusal viisil
Piibe Teatri eestvedaja ja lavastaja Arlet Palmiste käis Delfi stuudios rääkimas Piibe Teatri suvelavastusest „Stahli Grammatika“. Piletitasku taskuhäälingu saade, järjekorras juba 40., võtab sihikule lavastaja Arlet Palmiste, kes kohe saate alguses teeb selgeks, et „Stahli Grammatika“ on justkui dokumentaalne vodevill, mis käsitleb tõsiseid teemasid, kuid toob publikuni palju nalja.
Kohalik mees kaasab lavastusse kohaliku kultuuri, rääkides isikust, kellel on märkimisväärselt tugev mõju eesti kultuuriloole. Väikese rahvakillu, nagu eestlaste, jaoks on oma keele hoidmine ja selle teadvustamine äärmiselt oluline.
Lavastuse peategelane Heinrich Stahl (Reimo Sagor), esimese kirjakeele looja, saabus Järva-Madisele ja hakkas koheselt tööle. „Ajaloolises kontekstis oli kirik kõigi sündmuste kese, millest on keeruline mööda minna", selgitab Palmiste.
Tollane kroonika annab ajaloole daatumi, kuid kultuur annab näo ja tunded – see, mida inimesed tundsid ja mõtlesid. Lavastuse eesmärk on edastada tolleaegsete inimeste mõttemaailma.
Etendus pakub lõbusat ja harivat sissevaadet 17. sajandi alguse kultuuriloole ning tollastele kommetele, tuues esile olulisi ajaloolisi ja keelelisi aspekte.
Ajalooline Kontekst ja Tegelaskujud: Läbi huumori ja põnevate tegelaskujude, nagu nõid (Liis Haab) ja Heinrich Stahl (Reimo Sagor), saab publik kogeda ajaloolist konteksti ning mõista, miks eesti keele ja kultuuri säilitamine olululine on. Stahl, esimese eesti kirjakeele looja, ja tema tegevus Järva-Madisel on lavastuse keskmes.
Eriline Lavastuspaik: Lavastus toimub Kukenoosi küünis, ajaloolises Albu mõisas, mis lisab etendusele autentsust ja atmosfääri.