Tiit Pruuli: Saaremaa vallavanem võiks tegeleda Smuuli, mitte Bellingshauseniga
(118)Eile sai Saaremaal läbi 10-aastane saaga. Pilgusel avati admiral Fabian Gottlieb Benjamin von Bellingshauseni monument. Tiit Pruulit kummastab, et monumendile seisid vastu nii vald kui ka kaitsepolitsei.
Harrys Puusepp (kapo büroojuht – toim.), Sul on muidugi õigus, et Venemaa kasutab endaga seotud isikuid, monumente ja sündmusi ära, et pingeid tekitada ja inimesi tülli ajada. Eriti siis, kui meil napib enesekindlust ja teadmisi neile provokatsioonidele vastu seista. Mina siiski soovitaks konkreetses asjas mõelda kaks sammu edasi. Et jätame siis oma kultuuriruumist välja kõik Krusensternid, Wrangelid, Karellid, Keyserlingid, kes olid vaieldamatult Tsaari-Vene kõrgetes ametites? Võtame Barclay de Tolly monumendi Tartus maha? Või jätame need sajad ajaloolised tegelased lihtsalt venelastele? Kui see on tõesti kapo soovitus, siis on see liiga lihtne ja rumal. Esitame oma lood ja seisame nendega vene propaganda vastu. Bellingshausen oli eesti keelt mõistev baltisakslasest Saaremaa poiss, kes oli briti merendustraditsiooniga ja teenis olude sunnil vene laevastikus, ent kelle tegevus tõi kasu kogu maailma teadusele.
Vallavanem Mikk Tuisk, kui ta muretseb tõsiselt selle pärast, kuidas impeeriumimeelsusele vene agressiooni ajal vastu hakata, võiks tegeleda oma valla stalinisti Juhan Smuuliga, kelle tegevus impeeriumi õuelaulikuna on täna märksa ohtlikum kui 200 aasta vanuse admirali töö, kelle elulugu vallavanem ilmselgelt ei tunne.
Hannes Walter kirjutas 2004. aastal: „Ehk on aeg endale aru anda, et inimesed, kes on Eestis sündinud, õppinud, töötanud ja isegi siia mulda maetud, on meie, mitte võõrad. Ordumeister Wolter von Plettenberg on meie, Eesti väejuht. Vähemalt sama hea ja tulemusrikas väejuht kui Laidoner ja väärib kindlasti, et meie, eestlased, teda meeles peaksime.“
20 aastat on möödas, aga meie tõmbame ikka saba jalge vahele ja kardame, et meid kasutatakse ära. Kasutame ise maailma ära oma tõe levitamiseks!