Mart Kangro puhul tõi komisjon esile, et ta on üks tuntumaid Eesti koreograafe väljaspool Eestist ja ta on Eesti kaasaegse tantsukunsti järjepidev edendaja juba 30 aastat. Kangro oli Mait Agu õpilane ning jagab ta enda teadmisi ja kogemusi ka etenduskunstidega tegelevatele tudengitele.

Maarja Tosin lõpetas TLÜ BFM koreograafia õppekava 2024. aasta kevadel. Tosin on komisjoni sõnul isikupärane, julge, ekperimenteeriv, tulevikku vaatav ja terava kunstilise visiooniga koreograaf-lavastaja.

Mait Agu nimeline preemia loodi Tallinna Ülikooli koreograafia osakonnas 1999. aastal ja antakse välja kord aastas eesmärgiga toetada andekaid tudengeid, tantsuloojaid ja/või tantsuvaldkonna tegijaid pikaajalise panuse eest valdkonda. Preemiat rahastab Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital. Eelmisel aastal said preemia IV kursuse tudeng Roosmarii Sarapuu ja valdkonna eestkõneleja Priit Raud.

Preemia mõte on hoida elus Mait Agu mälestust ning toetada selle kaudu andekaid tudengeid ja tunnustada kogenud tantsuloojaid, kes on silma paistnud loomingulise või teoreetilise tööga, olnud edukas ja aktiivne õppetöös või laiemalt tantsukunsti väljal. Täna, 1. oktoobril on koreograaf Mait Agu (1951-1998) sünniaastapäev.

Mart Kangro lõpetas Tallinna Pedagoogikaülikooli (praegune Tallinna Ülikool) 1996. aastal. Kangro mitmekülgsust iseloomustab ta lai ampluaa - ta on olnud ka RO Estonia balletiartist, loonud koreograafiaid ka laevade varieteeprogrammidele. Tuntuse ja tunnustuse on ta saanud eelkõige alguses premeeritud soololavastustega, hiljem koostööprojektides Epneri ja Ulfsakiga. Lavastust „Start. Based on a True Story“ (2001) mängiti üle 50 korra ning see valiti Londonis rahvusvahelise konkursi „Aerowaves“ raames 260 lavastuse seast 10 finalisti hulka. Lisaks pälvis see Grand Prix’ „Lignes de Corps“ festivalil Valancienne’is Prantsusmaal. Mart Kangro lavastusi on esitatud kahekümnes riigis nii Euroopas kui ka USAs. Mart Kangro on ka hinnatud pedagoog, töötades igapäevaselt EMTA Lavakunstikoolis näitlejatudengitega. Nendega koostöös on valminud ka mitmed lavastused, kus suur rõhk on tudengite loomingul, enda ja ümbritseva mõtestamisel. Mart Kangro keskendub oma töös inimkeha ning liigutuse tähendustele ja tähenduslikkusele teatris kui semiootilises aegruumis. Õpetamise kaudu annab Kangro edasi enda teadmisi ja loob kogenud tantsija ja loojana sideme praeguse põlvkonnaga.

Maarja Tosin lõpetas 2024. aastal TLÜ BFM koreograafia õppekava bakalaureuseõppe. Nelja aasta jooksul on Maarja näidanud end omanäolise ja kirgliku kunstnikuna, kes otsib ja teostab end just etenduskunsti maastikul, luues seejuures põnevaid ja väljakutseid pakkuvaid kontakte ning tandemeid. Maarja on teinud koostööd selliste Eesti etenduskunstnikega nagu Keithy Kuuspu, Henri Hütt, Krista Köster, Kadri Liis Rääk, Maria Metsalu jt. Ta on osalenud järgmistel üritustel: Biotoopia, ERKI Moeshow, KUMU Reiv, festival „KÕU“, Utopia Entertainment, Made in Estonia maratonil ja teistes perforatiivsetes etteastetes, installatsioonides ja muusikavideotes. Lisaks osales Maarja Von Krahli lavastuses „Giselle“. Ka õppetöös on Maarja näidanud end pühendunud, vastutustundliku ja uudishimuliku õppijana, kes teeb kaasa erinevates interdistsiplinaarsetes koostöödes nii tantsu, filmi kui kunsti tudengitega. Lõpulavastusega „Arti-San“ tõestas Tosin end isikupärase, julge, tulevikku vaatava ja kaasajaga sammu käiva koreograaf-lavastajana. Sõltumatu Tantsu Festivali raames näeb Maarjat lavastuses „Pühendusega“.