KUULA | Kohtulood: kuidas saada kohtunikuks?
Kohtunikuks saamine vajab pingutusi, õppimist ja eraldi eksamite sooritamist, kuid lisaks sellele nõuab inimeselt ka teisi isikuomadusi, et õigust mõista. Mis need omadused on ja kuidas kohtunikuks saada, sellele ka järjekordne saade keskendub. Stuudios räägivad enda kohtunikuks saamise lugu Tallinna Ringkonnakohtu kohtunikud Kairi Piirisild ja Markus Kärner. Saadet juhib Viru Maakohtu esimees Liina Naaber-Kivisoo.
„Kohtunikud on erinevad ja me kohtusse otsimegi erinevaid inimesi, sest muidu otsustatakse ju kõikide kaasuste üle alati ühte ja sama moodi. Nii nagu iga inimene on erinev, siis on ka iga kohtunik erinev,“ mainib Naaber-Kivisoo.
Kohtunikuks saamiseks on mitmeid viise: kui oled jurist magistri kraadiga, 5 aastat kogemust juristina või kolm aastat kohtujuristi tööstaaži ja tuleb teha eksam. Teine variant on lasta oma varasem töökogemus arvesse võtta, et pääseda eksamist.
„Eksami tegemine on mitu kuud intensiivset õppimist. Eksam ise oli kaheosaline: 5 tundi tuli kirjalikult lahendada ühte konkreetset kaasust ja sellele lisaks teha suuline eksam. Paras kadalipp see oli ja mul on hea meel, et see sai tehtud. Kuid kindlasti oli see väga kasulik, sest süvitsi kogu kohtunikueksami materjali läbi töötamine aitas paremini mõista selle töö olemust,“ mainib Piirisild.
„Minu eelnev kogemus – akadeemiline töö, töö ministeeriumis, samuti advokaadikogemus – andis võimaluse kohtunikutööga tegelemiseks. Kuid kindlasti on vajaka jäämisi ka minul, nagu ka teistel. Aga eks mind aitaski see, et olin varasema tööelu jooksul ka kohtu teemadega süvitsi tegelenud,“ räägib Kärner.
Pikemalt kuula kohtunike lugusid juba podcast’i „Kohtulood“ salvestusest!