„Eesti, Läti ja Leedu tegid vabatahtlik-sunniviisilise harakiri (...), kui otsustasid lahkuda nõukogude ajal loodud energia tõhususe tagamise süsteemist BRELL. BRELL on aga Belarus, Rossija, Estonia, Latvija, Lietuva ühine energiajagamise ja võrgupingete tasakaalustamise süsteem,“ jätkub postitus.

Postitaja jagas seejärel venekeelset YouTube’i videot pealkirjaga „Scott Ritter: „Kõik Balti riigid hakkavad maksma selle avantüüri eest väga kõrget hinda““.

Videos refereeritakse tehisliku häälega väidetavalt Ritteri öeldud arvamusi Balti riikide otsuse kohta lahkuda BRELL-ist.

Videol on YouTube’i andmetel 52 000 vaatamist. Facebooki andmetel on videot jagatud 56 korda.

Faktid

  • Scott Ritter pole avalike andmete kohaselt kordagi kommenteerinud Balti riikide otsust lahkuda BRELL-ist.

  • Videos ei ole ühtegi viidet selles esitletava allikale. Videos on kasutatud automaatselt genereeritud häält ning pilti, aga ka videoid Ritterist varasematelt mitteseotud esinemistelt.

  • Video postitanud kanal on anonüümne ja pole kuidagi seotud Ritteri ametlike kanalitega.

  • Scott Ritter kinnitas Faktikontrollile, et ta pole leviva videoga seotud ega BRELL-ist midagi arvanud.

Videos pole Scott Ritterit

Facebookis jagatud YouTube’i video ilmus 4. oktoobril kanalil „Teylor Orban“. Tegu on täiesti anonüümse kanaliga, mis ei ole seotud Scott Ritteri ega tema ametlike kanalitega. Videos ja selle kirjelduses puuduvad viited allikatele, näiteks Ritterile.

Kuvatõmmis Facebookis jagatud videost

10-minutilises videos jooksevad kaadrid Balti riikide ja Venemaa kaartidest, elektritootmisest, riigilippudest jne. Videos kõlav venekeelne tekst on automaatselt genereeritud ehk seda ei loe inimene, vaid masin. Video alumises parempoolses nurgas jooksevad ilma helita kordamööda kaks videot, milles on näha Ritterit esinemas.

Need videod tõepoolest eksisteerivad ja näitavad Ritterit, kuid ei ole sisu poolest seotud BRELL-i või Balti riikidega.

Üks video pärineb „Community Church of Boston“ YouTube’i kanalilt 2023. aasta 6. jaanuarist. Videos ei räägi Ritter kordagi Balti riikidest ega BRELL-ist.

Kuvatõmmised videost, milles on kasutatud vanu videoid Ritteri esinemistelt. Kummaski originaalvideos pole juttu Balti riikidest ega BRELL-ist.

Teine video pärineb „RonPaulLibertyReport“ YouTube’i kanalilt 2022. sasta 4. juulist. Ka selles videos ei räägi Ritter kordagi Balti riikidest ega BRELL-ist.

Scott Ritter pole avalike allikate kohaselt kunagi ega kordagi kommenteerinud Balti riikide otsust lahkuda BRELL-ist. Seda nii kirjalikes artiklites, tema enda saadetes ja ka teistes saadetes, kus ta on olnud külaline. Samuti ei leidu ühtegi väljaütlemist sel teemal tema avalikest esinemistest üritustel ega sotsiaalmeediast.

Scott Ritter kinnitas Faktikontrollile, et ta pole kuidagi seotud antud videoga.

„Kõnealune video esitab väiteid minu ametikohtade ja/või minu väidete kohta, mis on täiesti valed. Ma pole kunagi avalikult ega privaatselt BRELL-i energiavõrgust kirjutanud ega rääkinud,“ lisas Ritter.

Seega ei ole ühtegi tõendit, et Scott Ritter oleks kommenteerinud Balti riikide lahkumist BRELL-ist.

Kes on Scott Ritter?

Scott Ritter on USA-s sündinud endine luureohvitser ja endine ÜRO relvainspektor Iraagis, kes nimetab end praegu sõjandusanalüütikuks ja autoriks. Facebooki postituse autor nimetab Ritterit erukindraliks, mis ei vasta tõele.

Ritter on pikaajaline Euroopas ja USAs sanktsioneeritud Venemaa propagandakanali Russia Today (RT) kaastööline. Sel aastal augusti alguses otsis FBI uurimise käigus läbi Ritteri maja. Uurimine on seotud USA valitsuse algatatud laiema uurimisega Vene propagandakanalite tegevuse suhtes, keda kahtlustatakse eri riikide valimiste mõjutamises. Kahtlustavate hulka kuulub RT. Kahtluste järgi üritatab Kreml mõjutada sedasi USA presidendivalimisi.

Ritter on ka süüdimõistetud lapseahistaja. Esmalt esitati talle selline kahtlus 2001. aastal, kui ta oli üritanud kohtuda internetis kohatud 16-aastase tüdrukuna esitlenud politseinikuga, mille tagajärjel viibis ta kuus kuud kriminaalhooldusel. 2009. aastal jäi ta vahele teisele politseinikule, kes oli end esitlenud 15-aastase tüdrukuna. 2012-2014 istus ta lapseealise peibutamise eest vanglas.

Peagi pärast Venemaa täiemahulist sissetungi Ukrainasse hakkas Ritter avalikult toetama Venemaad. Tänavu jaanuaris külastas ta Tšetšeeniat ning pidas toetava kõne tuhandetele Tšetšeenia sõjaväelastele. Ritter külastas jaanuaris ka Venemaa okupeeritud Ukraina alasid.

Otsus: vale. Scott Ritter pole kommenteerinud Balti riikide otsust lahkuda BRELL-ist. Facebookis jagatud automaatselt genereeritud video esitab fabritseeritud infot, millel pole seost Ritteri ega ta väljaütlemistega.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena