KUULA | Turvatunde telgitagused: milline näeb välja päästjate töö?
Ilmselt on nii mõnigi täiskasvanu unistanud väikesena tuletõrjuja ametist. Aastate jooksul on tuletõrjujatest saanud aga üldisemas mõistes päästjad ja tulekahjude kustutamine moodustab päästjate tööst vaid väikese osa. Millega siis päästjad tegelevad ja milliste põhimõtete alusel korraldatakse elanikkonnakaitset, selgitab saates „Turvatunde telgitagused“ Päästeameti peadirektor Margo Klaos.
Üks varasemaid suuri muudatusi, mille on Päästeamet viimase 30 aasta jooksul oma töökorralduses sisse viinud, on muutumine reageerivast asutusest ennetava funktsiooniga asutuseks. Viimase paari-kolme aasta jooksul on Klaose sõnul muutunud aga ka see, millisteks kriisideks valmistutakse. „Kui 30 aastat oli sellist perioodi, mil me mõtlesime looduse ja tööstusõnnetustega seotud kriisidele, siis Ukraina sõja valguses on järjest rohkem tulnud juurde ülesandeid, mis on seotud võimalikeks tahtlikeks rünneteks ja sõjaks valmistumisega,“ räägib Klaos.
Üheks elanikkonnakaitse osaks on elanikele elutähtsate teenuste osutamine ning tekkivate tõrgete või õnnetuste võimalikult kiire lahendamine. Klaosi sõnul on linnades, eriti just kortermajades elavad inimesed sellistest teenustest paratamatult suuremas sõltuvuses kui maapiirkondades elavad inimesed. „Korteris elades tuleb vesi kraanist, küte torusid mööda radiaatoritesse ning inimene ei saa ise nende teenuste olemasoluks eriti palju ära teha. Maapiirkonnas või eramajas elades on inimesel endal aga vastutuskohti rohkem,“ selgitab Klaos.
Millest saates veel juttu tuli, kuula lähemalt Delfi Taskust. Saadet juhib Tanel Talve.
Saate on tellinud siseministeerium.