Võõrsõnade leksikoni järgi tähendab neksus, ladina keeli nexus sidet või ühendust. Ja me oleme kõik ühendatud ja ühendatavad, ühed rohkem, teised vähem.

Lood tõid meid kokku. Raamatud levitasid meie ideid ja mütoloogiaid. Internet lubas lõputuid teadmisi. Ent algoritm sai teada meie saladused ja pööras meid üksteise vastu. Mida teeb tehisaru? „Neksus“ on hararilikult põnev ülevaade sellest, kuidas me praegusesse hetke välja jõudsime, tutvustades valikuid, mida peame tegema, et ellu jääda ja õitseda. Nii on kirjutatud raamatu tagakaane tutvustavas tekstis.

Eks ta ole... Kummaline, kui lihtne on inimmasse liigutada ühes või teises suunas. Võtkem või kristluse. Ei, mitte piibli, vaid kiriku. Piiblis on kirjas, et ligimest tuleb armastada ja teine põsk ette pöörata ning tasasaed pärivad maa. Kas kirik käitus selle põhimõtte järgi?

Harari: „Kristlased võisid seda tõlgendada kui üleskutset loobuda igasuguse sõjalise jõu kasutamisest või kui igasuguse sotsiaalse hierarhia eitamist. Katoliku kirik leidis aga, et selliseid patsifistlikke ja egalitaarseid tõlgendusviise tuleb lugeda ketserluseks. See tõlgendas Jeesuse sõnu viisil, mis võimaldas kirikul saada suurimaks maaomanikuks kogu Euroopas, algatada vägivaldseid ristisõdu ja rajada mõrvarlikke inkvisitsioone. Katoliku teoloogia tunnistas küll, et Jeesus pidas vajalikuks oma vaenlasi armastada, kuid selgitas seda nõnda, et ketserite põletamine ongi armastuse ülesnäitamine, sest see heidutab teisi ketserlikke vaateid omaks võtmast ja päästab nad nõnda põrgutulest.“

Või siis Natsi-Saksamaa... Kuidas saab tervele riigile ja rahvusele selgeks teha, et õnn peitub selles, kui minna tapma inimesi ja vallutama maailma? Mindi ja tapeti. Ja saadi tapetuks. Üksikisikut on ilmselt keeruline mõjutada naabrimeest teise ilma saatma, kuid masse saab sõjaretkele meelitada küll. Miks? Kuidas?

„Oleme oma liigi nimetanud Homo sapiensiks – targaks ehk tarkinimeseks. Kuid võib küsitavaks pidada, kas me oleme olnud selle nime väärilised?“ alustab Harari raamatut. „Viimase 100 000 aasta jooksul oleme meie, tarkinimesed, kahtlemata omandanud tohutu väe. Ainuüksi kõigi meie avastuste, leiutiste ja vallutuste loetelu täidaks palju köiteid. Kuid võim ei võrdu veel tarkusega ja inimkond on end tõuganud eksistentsiaalsesse kriisi. Oleme jõudnud ökoloogilise kollapsi äärele, mille on põhjustanud meie väe väärkasutus. Oleme ühtlasi ametis uute tehnoloogiate loomisega, nagu tehisaru ehk tehisintellekt, millel on potentsiaal meie kontrolli alt välja lipsata ja meid orjastada või hävitada. Aga meie liik ei koondu nende eksistentsiaalsete väljakutsetega toimetulekuks, vaid rahvusvahelised pinged on üha süvenemas, globaalne koostöö üha raskeneb, riigid koguvad viimsepäevarelvi ning uus maailmasõda ei tundu enam võimatu.“

Meiega manipuleeritakse, selge see. Info on võim niikaua, kui inimkond ei õpi manipuleerijatelt saadud teavet mõistusega võtma ega tõlgendama. Aga ei õpi. Vene noored lähevad rõõmuga hävitama rahvuskaaslasi Ukrainast – slaavlased ju mõlemad – sest aju võtab vastu vaid infot ukrainlaste natsismist ning soovist Venemaa hävitada, aga ei selekteeri ega analüüsi seda. Ukraina allutab Venemaa...

Ja üha hullemaks läheb. Inimkond kaotab mõtlemisvõime ning tarkinimesest saab manipuleerijate ohver. Õigupoolest on juba saanud.

Mis on kõige kurvem – Harari „Neksust“ loevad need, kes ei lase end mõjutada, sest on täiega Homo sapiens, enamus aga jälgib samal ajal, mida toodavas suunamudijad, osalevad sõjas võin neil on tuleviku pärast täiesti savi.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena