Eerik-Niiles Kross: Gruusias toimuv on hea näide Venemaa pehmest riigi kaaperdamise operatsioonist
(54)Sõjalise sekkumise asemel kasutatakse kavalamaid meetodeid.
Esmaspäeval kogunes Thbilisis Gruusia parlamendi nn avaistungile 89 parlamendisaadikut 150st. Neli opositsioonierakonda teatas, et nad ei aktsepteeri valimisi, kuna tulemus on võltsitud. Märkimisväärseid rikkumisi 26. oktoobril toimunud valimistel tõdesid ka kõik tõsiseltvõetavad valimisvaatlejad. Näiteks ütleb ENPA raport põhijäreldustes: „Meie vaatlustulemused ... tõstavad mure valimistulemuste suhtes, nimelt kahtluse, et tulemused ei kajasta valijate tegelikku tahet.“
Gruusias jätkub põhiseaduslik kriis. Riigipea on valimistulemused kuulutanud ebaseaduslikuks ja kutsunud sel viisil valitsust üles läbi viima uued valimised. Sama on nõudnud mitme Euroopa riigi väliskomisjonide esimehed.
Põhiseaduse järgi peaks uue parlamendi esimese istungi kokku kutsuma president, kes keeldus seda tegemast. 150 parlamendisaadikust on mandaadi vastu võtnud ainult valitsuspartei Gruusia Unistus esindajad. Põhiseaduse järgi omandab parlament täisvolitused, kui mandaadi on võtnud vähemalt kaks kolmandikku saadikutest.
Valimistest saadik on Thbilisis, Bathumis ja mujal toimunud meeleavaldused, nõutakse uusi valimisi. Eile alustas valitsus nende vägivaldset laiali peksmist. Esialgsetel andmetel on umbes 50 inimest arreteeritud, kasutatakse veekahureid ja kumminuiasid.