Ka täiskasvanutel soovitavad tervisekaitsjad pidada vaid lühikesi, 3-4minutilisi kõnesid. Oma tervisest hooliv inimene peaks kasutama ka vabakäeseadet, sest kõne ajal mobiiltelefoni kõrva juures hoides võib kesknärvisüsteem saada lubatust kuni 100 korda suurema kiirgusdoosi.

Erinevad kiirgusdoosid

“Mobiiltelefoni ümber tekib elektromagnetväli, mille tugevus sõltub nii aparaadi margist, mobiilsidemasti kaugusest kui ka sellest, kas telefoniga parajasti kõneldakse või mitte.

Mõne telefonimargi elektromagnetväli võib olla mitu korda tugevam kui teisel,” selgitab Jürgens.

Eestis pole ametlikke kiirgusdooside tervisekaitsenorme kehtestatud ja sestap tuginetakse Euroopa Liidu normidele.

“Elektromagnetväli ehk -kiirgus mõjutab vastava ala asjatundjate väitel telefonikasutaja närvisüsteemi. Telefoni kiirgus võib tekitada näiteks mälu- ja tähelepanuhäireid. Inimene on pidevalt väsinud ja hajevil ning pea käib ringi. Halveneda võivad veel ainevahetus ja immuunsüsteem ning meestel peale selle ka potents. Samas sõltub mobiiltelefoni kiirguse mõju iga inimese organismist ja selle eripärast,” räägib küsitletu.

Tervisekaitseinspektsiooni nõunik tunnistab, et nende käsutuses pole ühtegi ametlikku uurimust, mis tõendaks mobiiltelefoni terviseohtlikkust.

“Vastav info on põhiliselt kogutud rahvusvahelisest meditsiinikirjandusest.” Ta nendib, et eelnimetatud negatiivne mõju on sellepärast tänaseni oletuslik, sest konkreetseid kahjustusi pole veel kusagil tõestatud.

Telefon voodist eemale!

Briti teadlased ei soovita samuti lastel mobiiltelefone üldse kasutada, kuna need võivad alla 16aastastele halvasti mõjuda. Sealne tervishoiuministeerium kavatseb taskutelefonid ja nendega kauplevad poed varustada lapsi ohu eest hoiatavate siltidega.

Näiteks soovitatakse lastel mobiiltelefoni kasutada vaid äärmisel vajadusel ja pidada võimalikult lühikesi kõnesid. Rääkida ei tohiks ka liftis ega autos, sest seal on kehva levi tõttu kiirgus eriti tugev.

Brittide hinnangul ei tohiks mobiiltelefoni ka öösel voodi lähedal sisselülitatuna hoida.

Ostjad siiani ükskõiksed

Tervisekaitseinspektsiooni füüsika kesklabori spetsialistid soovitavad enne mobiiltelefoni ostmist tutvuda selle tehniliste andmetega - eeskätt aparaadi tekitatava elektromagnetvälja tugevusega.

“Tavaliselt ei tunne ükski lapsevanem huvi, kuidas mobiil tema lapse tervisele võiks mõjuda. Aasta jooksul küsib seda ehk ainult üks ema,” kinnitab aga Teleringi kaupluse juhataja Toomas lapsevanemate ükskõiksust ja teadmatust. Tema sõnul osteti sel suvel lastele päris palju mobiiltelefone. “Küllap jõuludeks ostetakse jälle, kuigi praegu on üsna vaikne,” lisab telefonikaupmees.

Küsitletu ei oska enda sõnul nimetada ühtegi konkreetset telefonimarki, mis tervisele teistest rängemini mõjuda võiks.

“Mobiilid on ju nii uued asjad, et nende kahjulikkus on alles oletus. Samas on viimased mudelid veidi peast eemalehoidvate antennidega. Sellised telefonid peaksid ilmselt vähem tervist kahjustama. Ja kes tõesti oma tervise pärast muretseb, kasutagu vabakäeseadet,” lisab ta.

Eesti Mobiiltelefoni infojuhi Kaja Pino sõnul on mobiiltelefoni terviseohtlikkust raske kommenteerida.

“Ilmunud on väga palju tihtipeale üksteisele risti vastu käivaid uuringuid. Kuni pole ühest seisukohta, on raske ka taskutelefoni ohtlikkusest rääkida.”

Eve Heinla

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena