Ilmaasjata. Peale kivikolosside, kõleda tuule ja spetsiifiliste probleemide on Lasnamäel palju head, mida selle linnaosaga enamasti siduda ei osata.

Allakäik algas olümpiamängudega

Lasnamäe mitte just kõige parem maine levis alates 1980. aasta olümpiamängudest. Kui Tallinnale tähendas olümpiapurjeregati toimumine siin suurt edasiminekut, oli see Lasnamäele, tollasele Mererajoonile tõsine nuhtlus.

Regatiks valmistudes lõhuti Lasnamäel kõik vähegi viletsamad või avariilised majad ja toodi siia ehitajad, kes pidid uued püstitama. Nende kultuuriline tase jäi aga märgatavalt alla kohalikule. Sellega oli omakorda seotud ka näiteks kuritegevuse kasv tollal.

Teise hoobi andis Lasnamäele Eesti taasiseseisvuse ajal püstitatud loosung: peatage Lasnamäe! Üleskutse sisusse süvenemata korrutas avalikkus seda nii kaua, et peaaegu kõik loosungiga soostusid. Vastupidist tõestada oli võimatu. Eks katsugu naisterahvas, keda kümme meest mustavad, tõestada, et ta on tegelikult vooruslik! Kuigi mehed on tegelikult patusemad.

Loosungi tagajärg oli see, et Lasnamäel ehitati lõpuni valmis vaid esimene ja teine mikrorajoon. Uude linnaossa said korteri noored, kellel olid lapsed, kes vajasid lasteaiakohta. Lasteaedu ei ehitatud, ehitamata jäid ka koolid.

Nii sündisid Tallinnas mammutkoolid, kus õpiti kahes-kolmes vahetuses, see tõi omakorda kaasa noorte spetsiifilised probleemid. Lasnamäel on praegu kaheksa eesti ja üheksa vene kooli, ehkki linnaosa rahvuslik proportsioon on teine.

Kahe näoga tehas Dvigatel

Dvigateli tehasest tavatsetakse rääkida ainult halba nagu Lasnamäestki. Kuid meenutagem, et tehas ehitas spordikompleksi, kultuurimaja, lasteaiad jpm. Teist sellist tehast Tallinnas pole, kes oleks linnale nii palju andnud. Samas sai Dvigatelist alguse ka Tallinna tollal suurim probleem, sest just Dvigatelis oli palju Eesti iseseisvuse vastaseid. Ka sellega pidi linnaosa esimene valitsus tegelema.

Tuleristsed sai linnaosa valitsus siiski rahareformiga. Venekeelne elanikkond oli niigi halvasti informeeritud. Ka mindi kroonile üle suvel, kui paljud lasnamäelased olid puhkusel Venemaal, Ukrainas jm. Puhkuselt tulnu taskud on sageli rahast lagedad. Eestisse naastes avastasid nad aga, et neil pole enam kopikatki, sest kehtivad sendid.

Linnaosa valitsus pidi lahendama ka selle probleemi, mis võinuks kergesti üle pea kasvada. Saime kokkuleppele lihakombinaadi ja leivatehasega – nii said inimesed vähemalt süüa.

Lasnamäel on mitu voorust, mida ei tasu unustada. Julgen väita, et linnaosa on projekteeritud küllaltki hästi. Lasnamäe suur trump on Laagna kanal – ehitusliku lahenduse poolest Eesti üks parimaid teid, kus avariisid juhtub harva. Õigupoolest neid peaaegu polegi, sest teel pole ka ristmikke.

Ei tasu unustada, et just Lasnamäele ehitatakse Eesti kõige kallim, keerulisem ja tõenäoliselt ainulaadne rajatis – rahvusmuuseum – mitmekorruseline hoone paemurru sees. Võib küsida, miks on vaja nii kallist ehitist. Küsija ei arvesta lihtsat tõsiasja – Tallinn on merelinn ning mereäärsetel rajatistel on teine tähendus. Muuseas, Lasnamäel on Tallinna sadama jaoks oluline tähendus, sest Lasnamäe veerul asub kaks majakat.

Märkimisväärne tähis Lasnamäel on Jüriöö park, mille rajamisel on vaieldamatud teened Jüri Uppinil.

Nägu muutub itaaliapäraseks

Lasnamäe nõlval asub Nõukogude Liidu ja Euroopa parim ehitis – lauluväljak. Maailmas on niisuguseid vaid kaks – hiljem võtsid leedulased meilt idee üle. Nüüd kerkib Lasnamäele uus asum lauluväljaku nõlvale. Kõrghooned ehitatakse ka lauluväljakust Pirita poole. Vanast ajast on olemas Dvigateli kolm kõrgmaja, mis ehitati nii, et merelt oleks ilus vaadata.

Kõrghooneid oleks Lasnamäele vaja veelgi. Kui need ehitatud, ennustan, et pikkamisi hakkab Lasnamäe merelt vaadates pisut Itaaliat meenutama.

Lasnamäe parimad elumajad on tõenäoliselt Dvigateli ehitatud kivimajad ehk nn punane küla. Seal on juba toimunud suur nihe seoses noorte ja eestlaste juurdetulekuga. Eelmised asukad on riigist lahkunud või vahetanud oma elamise väiksema vastu.

Lasnamäe majade lagunemise jutt on vale. Lagunemise järjekord on Mustamäe – Õismäe – Lasnamäe. Praegu on Lasnamäe kõige suurem probleem tugev, kohati häirivalt tugev tuul, mis tähendab, et siin on majade otsaseinte soojustamine tähtsam kui mujal Tallinnas.

Lasnamäest on saanud silmanähtavalt teine linnaosa, kui see oli kümme aastat tagasi.

Vladimir Ivanov, Lasnamäe esimene vanem

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid