Trink: hägustel aegadel oli äris kõik võimalik
Nagu ma aru saan, on teie hinnang Hanschmidti tegudele üsna selge: ajakirjandus võib justkui nõiaringis olles närida ühte ja sama konti muudkui edasi, küsida, miks oli nii ja miks naa. Aga see, et Ühispank pole kahju kannatanud, on fakt. Ja see, et te pole Ühispangas Hanschmidtiga seoses huvide konflikti tuvastanud, on fakt.
Absoluutselt.
Aga siis on ju tõeline ummikseis! 1990-ndate lõpus oligi segane aeg, seadused olid auklikud nagu juust, panganduses polnud reeglid päris täiuslikud – nüüdseks on asi oluliselt korrastunud ja reeglid paika loksunud. Hall aeg on möödas, keeratud on uus puhas lehekülg ning Eesti panganduse usaldusväärsus on kasvanud.
Olen sellega päri. Areng on olnud suur ja meie majanduskeskkond on täna märksa läbipaistvam ja usaldusväärsem kui 5–10 aastat tagasi.
Vanu asju tuleb vaadata n-ö omas ajas, tollal kehtinud reeglistikus, ent sellega ei saa õigustada seaduserikkumisi. Krediidiasutuse seadusest tulenevad reeglid on kindlasti oluliselt edasi arenenud – varem olid pankuritel ranged piirangud laenude andmisel asjaga seotud isikutele, nüüd on asi liikunud rohkem osaluste deklareerimise kohustuse suunas. Eeldatakse, et pankade sisekultuur on piisavalt tugev, et omanike huvid ei saaks kahjustada. Kui pangajuht deklareerib oma osalused, on selle põhjal võimalik huvide konflikte maandada.
Küsimus ongi ju selles, et pangajuhil võib olla mitmesuguseid osalusi ja huvide konflikte. Küsimus on tema oskuses neid mõne advokaadibüroo taha varjata. Finantsinspektsioon on ju selgelt öelnud, et teil polnud informatsiooni selle kohta, nagu oleks Hanschmidtil Tallinkis osalus olnud enne tänavu augustit. See aga ei välista, et ta oli juba varem Tallinki osanik, kuigi varjatult.
Minu arvates on oluline, et avaliku huvi objektiks olevate suuremate ettevõtete puhul oleks nende omanike struktuur selge ja läbipaistev. Kui suur on probleem, kui advolaadibüroo taha varjatakse firma tegelikke omanikke, seda tuleb individuaalselt vaadelda.
Kui filosofeerida siit edasi, siis miks Hanschmidt olekski pidanud pangajuhina oma seost Tallinkiga deklareerima – see ei oleks niikuinii kusagilt välja tulnud! Oli variant, et Ühispanga kunagine nõukogu liige Lipstok võis sellest midagi teada – aga tema ütleb, et ei tea. Keegi ei tea midagi, ei mäleta midagi .
Huvide deklareerimise regulatsiooni saab kahtlemata veelgi täpsemaks teha. Asjale tuleb vaadata selle pilguga, et anda andmetele rohkem sisulist tähendust.
Mida see tähendab?
See tähendab, et kui pangajuht omab osalust mõnes ettevõttes, mis omakorda omab osalust teises, kolmandas ja neljandas ettevõttes, siis lõppkokkuvõttes peab kogu see osaluste ahel läbipaistev olema. Sellega seoses on meil plaanis teha omad ettepanekud krediidiasutuste seaduse täiustamiseks.
Eestis on üks seltskond ärimehi, kes ajakirjanduses jagunevad “mudamaffiaks” ja “seto maffiaks”. See seltskond on “käsi peseb kätt” meetodil koos tegutsenud juba kümmekond aastat, kusjuures nende seos pole olnud mitte pelgalt äriline, vaid osa neist on juhtinud protsesse riigiametites. Täna on see seltskond äriliselt tihedalt läbi põimunud. Andres Lipstok ütles, et see on juhus. Mida teie arvate, kas on?
(Mõtleb väga pikalt.) Tuleb arvestada, et kui räägime mingisse riigiametisse saamisest, siis selleks on oma protseduur. Mida kõrgem amet, seda keerulisem protseduur. Võib hinnata, kas see protseduur on olnud piisavalt usaldusväärne.
Kas teie arvates on mõnel juhul olnud põhjust selle usaldusväärsuses kahelda?
Ei, ma ei arva, et on, kuni keegi pole vastupidist tõestanud.
Seega “mudamaffia” ja “seto maffia” seosed on juhuslikud?
Mina ei saa seda hinnata. Mul pole põhjust selles kahelda.
SEB-i siseaudit õiguserikkumisi ei tuvastanud
SEB avalikustas 12. septembril siseauditi tulemused, mis pidid andma vastuse küsimusele, kas Ain Hanschmidt tegutses pangajuhina korrektselt.
SEB Grupi siseaudit kontrollis SEB Eesti Ühispanga endise juhi Ain Hanschmidti ametisoleku ajal tehtud pangatehinguid Tallink Grupi (varem Hansatee) äriühingutega.
Siseaudit leidis muuhulgas:
Krediidikomitee otsused on tehtud vastavalt Eestis kehtivatele reeglitele ja seadustele.
Laenu- ja investeerimistehingud tehti turutingimustel ja need vastasid seadusele ning pangas kehtinud nõuetele.
Tallink Grupi ettevõtteid on
koheldud laenusaajatena võrdselt teiste suurklientidega.
Ain Hanschmidti majanduslike huvide deklaratsioonid on esitatud ettenähtud tähtaegadel ja vormis iga-aastaselt alates 2000. aastast, mil vastav kord kehtes-tati.
SEB Eesti Ühispangal ei olnud täielikku infot OÜ Abante seotusest OÜ Linandelliga.
EPL