Toimus Eesti esimene teadusfotode võistlus
Mis õieti on teadusfoto, see polegi nii selge. Mis seal rääkida, kui sellegi üle, mis on teadus, vaieldakse siiamaani. Eesti esimese teadusfotode võistluse korraldaja MTÜ Teadusteave (teadus.ee) tõlgendas asja laiemalt. Teadusfoto on foto, mis kujutab kas teaduse objekti, teadlast või teadustegevust – välitöid, laboritoiminguid, kabinetiuuringuid. Nõnda kuulub teadusfoto alla nii pilt sellest, kuidas kooliõpilased teevad oma esimesi keemiakatseid, kui ka ilmastiku käes olnud fassaadikivi või hülgepoegadelt vereproovi võtmine. Üks on aga selge – teadusfoto on olemas, tuleb see vaid pildistajate kaameratest kätte saada. Ja koos kommentaariga.
Teadusfotode võistlusele saadetud 231 töö seas oligi pilte nii kooliõpilastelt kui ka tunnustatud teadlastelt, kokku 42 autorilt.
Veebruaril lõpul vaagis fotosid zürii, keda juhtis esimehena TTÜ geoloogia instituudi direktor Alvar Soesoo. Hindajate hulka kuulus tuntud teadlasi mitmest teadusasutusest, fotograafe, kunstnikke, teadusajakirjanikke, firmade esindajaid.
Valiti välja 40 tööd, mis raamitakse ja millest moodustatakse mööda Eestit rändav näitus. Nende seast anti välja Grand Prix ja kuus eripreemiat.
Laiale teadushuviliste üldsusele mõeldud teadusfotode õhtu toimub 23. märtsil kell 16 keemilise ja bioloogilise füüsika instituudi saalis Tallinnas Mustamäel, Akadeemia tee 23. Lõpuõhtul esineb Tõnu Tepandi juhitav näitlejate trupp, kes loeb võistlusele saadetud piltide lugusid ja Tiit Kändleri äsjavalminud “Teadusaabitsat”. Näidatakse teadusfotode slaidiprogrammi ja kõiki osavõtnud pilte. Tehakse füüsikalisi katseid. Üritus on kavandatud töötoana, kus osalejad ja ka võimalikud tulevased osalejad saavad üksteise loomingut näha ja selle üle kõnelda.
Võistlus sai toimuda seda abistanud haridus- ja teadusministeeriumi, Tallinna tehnikaülikooli, Eesti geenikeskuse, KTK Overalli, Regio, Eesti meteoroloogia ja hüdroloogia instituudi, ilm.ee, ajakirjade Cheese ja Horisont toel.