Endistel ajateenijatel pole karistust karta
Eilses Eesti Päevalehes kirjeldatud korrarikkumisi võivad ajateenijad vahetult enne reservi arvamist korda saata karistust kartmata, kuna kaitseväe võimalused nende karistamiseks on ahtad.
Kui ajateenija peaks näiteks oma relva loopimisega või õlle joomisega vahele jääma mõned päevad enne ajateenistuse lõppu, siis jõuab alustatav distsiplinaarmenetlus tõenäoliselt lõpule alles siis, kui ajateenija on sõjaväest prii.
“Karistust saab määrata ainult teenistusaja jooksul. Kui ajateenijal on vastavalt kas kaheksa või 11 kuud täis, siis teda karistada ei saa,” ütles nooremleitnant Georgi Kokošinski kaitsejõudude teavitusosakonnast. Ta lisas, et kui ajateenija viimasel teenistuspäeval peaks uurimine siiski lõppema, võib talle näiteks nädalaks ajaks aresti määrata.
Seega pole eilses Eesti Päevalehes kirjeldatud videotel rängalt kaitseväe korda rikkunud Kuperjanovi pataljoni endistel ajateenijatel mingit karistust karta. “Karistamine karistamiseks, aga asjal on moraalne mõõde. Iga tööandja võib teha järeldused selle kohta, mismoodi tema töötaja suhtus rahva varasse,” ütles Kuperjanovi pataljoni ülem major Eero Rebo eile.
Kui nad oleksid vahele jäänud teenistuse ajal ning distsiplinaarmenetlus lõppenud samuti enne nende reservi arvamist, oleks neid Rebo sõnul karistatud tõenäoliselt distsiplinaararesti ehk kartsaga.
Ülemuste osa on selgitamisel
Praegu selgitatakse välja, kas ajateenijate otsesed ülemused teadsid, millega mõned ajateenijad Kevadtormil tegelesid. “Hetkel on seda veel vara ütelda. Ma ei taha enne sekkuda, kui uurijad pole järeldusteni jõudnud,” lausus Rebo. Küll aga tunnistas ta, et näeb süüd ka endal. “Mina olen pataljoni ülem ja kõik, mis halvasti läheb, on otseselt minu süü.”
Internetifoorumis Militaar.net kirjutab üks noormees, kes samal ajal Kuperjanovi pataljonis aega teenis: “Lendavaid AK-4-sid nägi kahjuks suht tihti, kuid kui ülemuste poolt nähti, siis ka karistati.” Major Rebo ütles, et loodetavasti mõtles foorumi kasutaja selle all halvasti paigutatud relvi, mis näiteks maha kukuvad. “Uskuge mind, relvade loopimine ei ole igapäevane,” kinnitas Rebo.
Sama foorumi kasutaja kirjutas ka möödunud aasta Kevadtormi õppuse kohta, et “paar tagalas soojal kohal istuvat inimest otsustasid, et neil on vaja alkoholi tarbida”. Tema sõnul said nad ka karistada. “Mis siin salata, alkoholi üritatakse kas sisse smugeldada või siis tullakse joogisena kohale. Loomulikult karistatakse selliseid tegelasi,” kommenteeris Rebo.
Kuperjanovis oli vähe korda
•• Hiljuti sõjaväes käinud Mark soovis enda sõnul aega teenida Kuperjanovi pataljonis, kuna tahtis tunda karmi korda. “Kohapeal selgus aga kurb tõsiasi, et korda oli seal minimaalselt. See kaheksa kuud, mis ma seal olin, näitas kaitseväe võimekuse puudumist praegusel hetkel,” arvas Mark.
•• “Relvade loopimist ja kukutamist sai ikka piisavalt nähtud. Lisaks tean juhuseid, kus lõhkepakette võeti aastavahetuseks tsiviili kaasa, et pauku teha.”
•• Margi sõnul oli pataljonis probleeme ka joomisega. “Seda tuli ette ka pataljonis olles, mitte ainult väliõppustel.” “Paberi peal oli kõik ilus, kuid reaalselt täideti neid nõudeid vähe,” lisas ta.