Millest kõneleb meile toidupakendil olev keeruline märgistus?
Pikad riiulitäied toitu – jogurtid, vorstid, margariinid, maiustused… Mida võtta, mida jätta?! Mõne kauba puhul saab määravaks hind, teise puhul varasem kogemus (oli maitsev, ostan veel), kolmandal loevad toitumispõhimõtted jms. Kui valik näib raske, tasub lugeda toidupakendit. Seal on kirjas info, mis võiks aidata kõhklejal otsust langetada. Tõsi, sageli on vaja ka tublisti lisateadmisi, et pakendile pandu oleks arusaadav. Mis siis on kirjas poes müüdavate toitude pakenditel ja mille märkimist seadus nõuab?
Esiteks – toidu nimetus, mis peab piisavalt täpselt toitu iseloomustama: piim, juust, hapukoor, vorst, mahl jne. „Nõue on, et teave ei tohi eksitada,” märgib veterinaar- ja toiduameti jaekaubanduse, mahepõllumajanduse ja mitteloomse toidu büroo peaspetsialist Tiiu Rand. Nii ei tohi maasikajogurtiks nimetada jogurtit, milles maasikaid polegi ning maasikamaitse ja -lõhn on saadud hoopis maasika lõhna- ja maitseainega. Teatud toidunimetusi tohib kasutada vaid siis, kui toode vastab kindlatele nõuetele. Sellisteks toodeteks on näiteks šokolaad, mahl, või. Küllap on nii mõnigi meist poes võipakke käes keerutanud ja selle üle juurelnud, miks ühel pakendil seisab „või” ja teisel „võie”. Siin sõltub nimetus Euroopa Ühenduse määrusest ning rasvasisaldusest. Võiks tohib nimetada 39–41%, 60–62% ja 80–90% rasvasisaldusega toodet. Muu, mis neist piiridest välja jääb, peab kandma piimarasvavõide nime. Sisuliselt on tegemist ühtmoodi tehnoloogia järgi valminud leivamäärdega ning pole vaja karta, et 72%-lise piimarasvavõide puhul oleks tegemist täiesti teistmoodi tootega.
Loetelu alanevas järjekorras
Samal ajal reeglid ei ütle, kui palju peab viinerites olema liha või maksapasteedis maksa. Maksapasteedis võib maksa sisaldus olla ka vaid 10% ja ometi tohib seda nimetada maksapasteediks. Koostisosade loetelu on pakendil kirjas n-ö alanevas järjekorras, kus põhikoostisosa on nimetatud kõige esimesena. Viinerite puhul näiteks: sealiha (30%), vesi, veiseliha (21%), seakamar, tärklis, keedusool (max 1,9%), lõhna- ja maitseained (sisaldab sinepiseemneid ja nisu), stabilisaatorid E1422, E450, karrageen, antioksüdant: askorbiinhape, lõhna- ja maitsetugevdaja E651, säilitusaine E250. Ranna sõnul tuleb üldjuhul nimetada kõik koostisosad pluss lisaained, et inimene saaks otsustada, kas ta soovib seda toodet osta või mitte. Paljudele on see teave vajalik tervise tõttu – peavad ju allergikud, tsöliaakiahaiged jt jälgima, mida nad süüa võivad ja mida mitte. Lisaained ehk nn E-ained võivad olla märgitud nii tähise kui ka nimetusena, ja nagu viinerite näitel näha, kasutatakse mõlemat varianti. Ju tundub askorbiinhappe nimetamine tarbijasõbralikum ja arusaadavam kui tema tähis E300.
Toidu omadus vajab selgitust
Kui toidunimetuse juures on esitatud mõni toitumisalane teave – lahja, C-vitamiiniga – vms toidu eriomadust rõhutav väide, siis on kohustuslik esitada ka toitumisalane teave ehk toitainete sisaldus 100 g või 100 ml kohta. Kindlasti peab olema märgitud teave selle eriomaduse kohta, mis on kirjas toidupakendil (rasvasus, vitamiinisisaldus jms). Viimasel ajal pakendile ilmuma hakanud GDA ehk toitainete, vitamiinide jms protsent päevasest soovitatavast kogusest on tootjale vabatahtlik. Toidupakendile on märgitud toidu netokogus kas siis kaaluna (g, kg) või mahuühikuna (ml, l) ning säilimisaeg ja säilitamisjuhis. Silmas tuleb pidada seda, et pärast „kõlblik kuni” tähtaja möödumist seda toitu enam müüa ei tohi. Toiduaine valmistaja, importija või müüja nimi ja kontakt-andmed on selleks, et tarbijal oleks võimalik vajaduse korral (kaebus, kiitus vms) nendega ühendust võtta. Mõtteviisi „eelista eestimaist” korral on oluline teada ka toidu päritolu. Paraku pole selle märkimine kohustuslik, sest seaduses on öeldud: toote päritolumaa või -piirkond esitatakse juhul, kui selle puudumine võib olla tarbijale eksitav. „Näiteks on tegemist küpsistega, mille nimi on selline, et nad võiksid olla ka Eestis valmistatud,” selgitab Tiiu Rand. „Pakendile on märgitud küll turustaja, aga valmistajamaad mitte. Kui inimene nüüd need küpsised ostab ja saab teada, et need polegi Eestis tehtud, vaid hoopis Leedus, on tal õigus kaebusele.” Samal ajal pole kohustuslik pakendile märkida toidu koostisosade päritolumaad ja näiteks Eestis küpsetatud pagaritooted ei pruugi sajaprotsendiliselt olla sugugi küpsetatud Eesti viljast jahvatatud jahust. Toote põhitooraine eestimaisele päritolule vihjab Eesti põllumajandus-kaubanduskoja välja antav tunnustus, nn pääsukesemärk „Tunnustatud Eesti maitse”.
Geenmuundatud toit
Juhul kui toidu valmistamisel on kasutatud geneetiliselt muundatud organisme (GMO) või toit on saadud geenmuundatud organismidest, tuleb see pakendile kirja panna. Näiteks: sojaõli, toodetud geneetiliselt muundatud sojaubadest. „Eksitav on panna pakendile GMO-vaba,” märgib Rand. „Kui ühe toidu pakendile on märgitud GMO-vaba ja kõrvaloleval samasugusel toidul seda märget pole, võib see tekitada arvamust, et äkki on siis sel ühel juhul tegemist GMO-ga.”
E-ained mugavustoidus
•• Toiduainetööstuses kasutatavad lisaained ehk E-ained on valdkond, mis tarbijais sageli küsimusi tekitab. Miks neid nii palju on, kas E-ohtra toidu tarvitamine on ohutu? •• TTÜ toiduainete instituudi professor Toomas Paalme nimetab lisaaineid tänapäeva mugavustoidu lahutamatuks koostis-osaks, mis muudavad toidu ahvatlevamaks, kauem säilivaks, paremini lõhnavaks ja maitsvamaks ning värvilisemaks. E-täht märgistuses tähendab, et kõiki neid aineid on lubatud Euroopa Liidus kasutada. •• Tervele inimesele ei tohiks E-ainete söömine probleeme põh-justada, kuid välistada seda ei saa. •• Paraku leidub E-aineid ka sellistes toitudes, kus nende kasutamine säilitamise või maitse seisukohast pole ilmtingimata vajalik. •• Allergikutel pole soovitatav E-rohkeid toiduaineid süüa, samuti peaksid hoolikalt oma laste toidulauda jälgima hüperaktiivsete laste vanemad, sest E-ainetest pungil söök võib põhjustada käitumishäireid. •• Taanis läbiviidud uuringu põh-jal osutusid hüperaktiivsust ja keskendumisraskusi põhjustavateks toiduvärvideks asovärvid E102 (tartrasiin), E110 (päikeseloojangukollane), E122 (asorubiin), E124 (erkpunane) 4R ja E129 (võlupunane AC) ja toiduvärv E104 (kinoliinkollane). •• Eesti allergialiidu juhtaja Maie Jürissoni andmetel on suurem risk allergiaks (astma ägenemine, nõgestõbi) samuti asovärvide (paljudes karamell-, närimis- ja marmelaadikommides), aga ka bensoaate, sulfiteid E220–227 (kasutatakse puu- ja köögivilja säilitamisel) sisaldava toidu söömise puhul. •• Glutamaadid (lõhna- ja maitsetugevdajad) E620–621 põhjustavad vahel hiina restorani sündroomi, mis avaldub astma ägenemises, huulte ja suu limaskesta turses, rinnavalus.
Sööja jaoks pole vahet
•• Sama palju tekitab küsimusi geneetiliselt muundatud toit. Eestis on müügil mõned nimetused toiduõlisid, mille valmistamiseks on kasutatud geenmuundatud soja, ning seda võib nende pakenditelt ka välja lugeda. •• TTÜ geenitehnoloogia professori Erkki Truve sõnul pole sellise õli puhul sööja jaoks mingit vahet, kas see on valmistatud geenmuundatud või geenmuundamata ubadest. „Soja puhul võetakse bakterist geen, lisatakse soja DNA-le ja selle tulemusena toodab ta sojas sellist valku, mis muudab taime taimemürkidele kindlaks,” selgitab Truve. •• Kuigi õli pressitakse geenmuundatud ubadest, ei ole õlis valku, seega pole seal enam ka geneetiliselt muundatud DNA-d.