Infotehnoloogia doktorandi Erkki Joasoone patenteeritud seadme uudsus seisneb sõrmede otsa asetatavates sõrmistes, milles asuvad mikropulgakesed ehk solenoidid, selgitas Joasoon Päevaleht Online'ile. Need liiguvad üles-alla ja tekitavad ekraani puudutava sõrme alla reljeefse kujundi.

Joasoone sõnul tekkis idee sellise tehnoloogia loomiseks doktoriõppe teemast, milleks oli välja töötada juhtimisliides, mis parandaks inimese ja arvuti vahelist suhtlust. „Inimestele ettesöödetav infohulk aina kasvab, seega on vaja juurde kontrollmehhanisme, millega seda infot vastu võtta. Üks väljaarendamata kanal ongi just kompimismeel – saada arvutilt kombatavat tagasisidet,” ütles Joasoon.

Sarnaseid tehnoloogiaid solenoididega on tema teada ennegi välja mõeldud, kuid nende puhul on solenoididega kaetud terve ekraan, mis teeb lahenduse väga kalliks. „19 tollise ekraani jaoks on vaja üle 100 000 solenoidi, aga miks katta nendega terve suur pind, kui kompamisel kasutame vaid 1,5 kuni 2 cm2 suurust pinda sõrme all?” rääkis Joasoon.

Hoolimata sellest, et tema leiutist võiks toota ilmselt oluliselt odavamalt, kui seniseid sarnaseid tehnoloogiaid, pole ta siiski leidnud veel vajalikke summasid prototüübi valmistamiseks. „Kuna olen selle leiutisega üsna üksi, ei oska seadme maksumust hinnata. Ülikoolist partnerite otsimine takerdus isiklike asjade tõttu, nõutavate paberite vormistamine jäi toppama ja seega praegu investorit ei ole,” sõnas Joasoon.

Ka väljastpoolt Eestit pole veel leiutise vastu huvi üles näidatud, kuigi ühe USA doktorandiga peab Joasoon seadme teemal kirjavahetust.

Koostöövalmidust seadme arendamisel on lubanud ka nägemispuudega inimeste organisatsioonid, kes oleks prototüübi olemasolul kohe valmis tehnoloogiat testima.

„Ainus asi, mille taga projekt seisab, on ideesse uskuva investori puudumine,” tunnistas Joasoon.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena