Insuldi puhul loeb kiirus, kiirus ja veel kord kiirus
Eesti Vabariigi aastapäeval, 24. veebruaril, tegid Pärnu haigla arstid esimese trombolüüsi ehk ajuinsulti põhjustavat trombi lõhustava süsti. Ligi 70-aastane meesterahvas jõudis haiglasse ettenähtud aja jooksul – valvepersonal tegutses varem paika pandud skeemi alusel, kohe võeti ühendust ka närviarstiga. Paraku oli konkreetsel juhul insult laiakoldeline ja trombolüüsi efekt jäi tagasihoidlikuks. Ent tüsistusi ei tekkinud ja meesterahvas on nüüd taastusravis.
„Haigus oli paraku selline, et oluliselt selle kulgu me muuta ei saanud,” vahendab Pärnu haigla sisehaiguste osakonna juhataja Katrin Antsov. Ta on aga rahul, et kaua ettevalmistatud esimene trombolüüs sai teostatud. Valmisolek on Pärnu haiglal olnud juba peaaegu aasta. Trombolüüsi on kaalutud kümmekonna haige puhul, ent esimest korda mindi protseduuriga lõpuni tänavu veebruaris. „Kui korra oleme praktiliselt trombolüüsi läbi viinud, siis järgmine kord on lihtsam,” usub Antsov kogemuste jõusse.
Eestis tehti esimene trombolüüs 2003. aastal Tartu ülikooli kliinikumis. Kliinikumi neuroloog Janika Kõrv tõdeb, et kogemustega tuleb oskus haigeid paremini hinnata ja seeläbi on ravigi tulemuslikum. Hiljuti tegid Tartu kliinikumis trombolüüsi juba kardioloogid, kes operatsiooni käigus märkasid, et noor mees oli saanud insuldi. Mees paranes täielikult.
Insuldihaigeid päästavad veel Ida-Tallinna ja Lääne-Tallinna keskhaigla ning Põhja-Eesti regionaalhaigla arstid. Pärnu lisandumine trombolüüsi kaardile tagab aga piiriäärsetele elanikele ja saarerahvale parema võimaluse eeldatud ajalimiidi piires haiglasse jõuda. Trombolüüsi võib teha 4,5 tunni jooksul pärast esimeste insuldinähtude ilmnemist. Haiglasse peab jõudma varem, sest ka seal kulub aega.
Suur tõenäosus paraneda
Insuldi puhul on oluline, et kõikides etappides laabuks tegutsemine nagu õlitatult, sest aega napib. Insult tekib siis, kui tromb takistab verevoolu ja seeläbi ka hapniku ligipääsu ajule. Närvirakud hakkavad kiirelt surema ega taastu enam.
Aega hakatakse lugema sellest hetkest, kui ilmnevad esimesed insulditunnused: ühe kehapoole nõrkus, seletamatu tuimus, hullemal juhul halvatus.
Inimene ei tohi jääda ootama ja lootma, et nõrkus iseenesest möödub – kohe tuleb kutsuda kiirabi. Kui südameinfarkti korral kaasneb valu rinnus, siis insult on kavalam – valu pole. Sel põhjusel ei julgeta tihtipeale ka kiirabi kutsuda, sest arvatakse, et see pole õigustatud, teab Kõrv.
Insuldi korral kehtib reegel – mida varem, seda parem. Kindlasti ei maksa kodus hakata aega parajaks tegema.
Süsti tagajärjel taastub vereringe ja patsiendil on suur tõenäosus kiiremini paraneda. Vastasel korral võib aga halvatus süveneda ja inimene ei pruugi enam taastuda. Pärast ette antud ajalimiiti enam süsti teha ei tohi, sest siis suureneb ajuverejooksu oht, mis võib endaga kaasa tuua hullemaid tagajärgi kui insult.
Kui kiirabi on teel, valmistub haigla patsiendi vastuvõtuks. Selleks peab olema ööpäevane valve, labor, kompuutertomograafia uuringu võimalus, anestesioloog kohapeal ja kontakt neuroloogiga. See on vajalik, et selguksid kiiresti halvatuse põhjused ja võimalikud vastunäidustused, mille puhul ei tohi trombolüüsi teha. Sellisele valmidusastmele jõudis Pärnu haigla poole aasta eest. Järgmisena loodetakse Ida-Virumaa valmidust.
Antsov paneb inimestele aga südamele, et kõige tähtsam on kutsuda abi, siis saab meditsiin reageerida. „Meil on teada juhtumeid, kui inimene on helistanud kiirabisse või perearstile ja talle on öeldud, et ootame-vaatame, ehk läheb üle. Aga oodata ei tohi üldse,” vahendab Antsov.
Sümptomeid peab teadma
Mullu oli trombolüüsi tegemiseks ette antud aeg vaid kolm tundi. Põhjaliku uuringu tulemused näitasid aga, et ka poolteist tundi hiljem saab trombolüüsi veel edukalt teha. Nii on tänavu Tartu kliinikumis tehtud trombolüüsi viiele inimesele, mõni neist ongi saabunud sügisest väljakuulutatud lisaajal. Tartus aastail 2001–2003 tehtud uuringust selgus, et 60% inimestest jõudis haiglasse pärast kolme tunni möödumist.
Kliinikumi neuroloog Janika Kõrv rõhutab eriliselt, et õpitaks insuldi sümptomeid ära tundma ja kindlasti fikseeritaks aeg, mil need ilmusid. „Sümptomeid peavad kõik teadma, ka lapsed, et nad oskaksid abi kutsuda, kui vanaemaga midagi juhtub,” selgitab ta. On olnud juhtumeid, kui lapselaps kutsub välja kiirabi ja hoiab sellega ära hullema. Hiljuti pealinnas ja Tartus läbiviidud küsitlusest selgus, et kõige suurem on teadlikkus 40–50-aastaste seas, vanemate inimeste osas see halveneb.
Arstid on võtnud seisukoha, et mõistlikum on oodata kiirabi tulekut, sest keskustes jõuab kiirabi kindlasti kiiremini haiglasse, kui hakata minema omal jõul. Ent maakohtades, kus vahemaad on mitukümmend kilomeetrit pikad ja kiirabi veel mõne muu väljakutsega hõivatud, teevad nad mööndusi – sel juhul on mõnikord parem, kui lähedased insuldihaige ise haiglasse viivad.
Insuldi tunnused
•• Eestis haigestub insulti ligi 5000 inimest aastas.
•• Insuldi olulisemad riskitegurid on kõrge vererõhk, suitsetamine, südamehaigused ja suhkurtõbi.
••Insuldi sümptomid sõltuvad kahjustuskolde asukohast ja suurusest ning võivad olla väga erinevad: ühe kehapoole (näopoole) halvatus ja tundlikkuse häire (halvatuse ulatus võib olla väga erinev – täielikust liikumatusest kuni vähese nõrkuseni); võib esineda kõnehäire ja haige ei pruugi mõista räägitavat; võivad esineda neelamis-, tasakaalu- ja nägemishäire.
•• Rasketel insuldijuhtudel esineb uimasus või koguni teadvusekaotus. Insult võib põhjustada püsivat vaimsete võimete langust (dementsust). Eriti suur on tõenäosus korduvinsultide puhul.
Allikas: TÜ kliinikum