INDREK IBRUS: Eestis jään ma ilma
Internetti on ikka peetud teadmisteallikaks, mis vähendab vahesid nii ühiskonna-klasside vahel kui ka tasandab erinevusi vähem ja enam arenenud riikide kodanike võimaluste vahel. Et enam pole tähtsust, kes ja kus sa oled – ava aga interneti-aken ning õpi, tarbi ja osale.
Selline on olnud ideaal, mis mõistagi on selleks määratud jäämagi. Tunnistades interneti võrdsustavat efekti, tuleb märgata ka neid kohti, kus interneti käed lühikeseks jäävad. Hoolimata sellest, et juhe tuppa tuleb, seab geograafiline asukoht piirid, mida tarbida saab.
Kolisin äsja üle mitme aasta taas Eestisse. Eesti on ju huvitavate ettevõtmiste osas endist-viisi suurte võimaluste maa. Ent ka tüütult kitsaste võimaluste maa meediasisu tarbimisel. Alustagem videolaenutustest. Suuremates lääneriikides on väga levinud teenus, mis võimaldab DVD-sid koju laenata nõn-da, et koostad teenusepakkuja võrgulehel oma laenutusnimekirja ning seejärel saadetakse filmid sulle kindla kuutasu eest postiga ükshaaval koju. Kui film vaadatud, saadad selle kaasapandud ümbrikus tagasi. Väga mugav ja üsna odav teenus.
Inglismaal oli sealse suurima seda sorti teenusepakkuja (lovefilm.com) puhul aga antud teenuse peamiseks eeliseks „pikk saba” – ni‰itoodete pikk nimekiri. Internet võimaldab turuna haarata väga suuri kliendihulki ning saavutada äriedu, pakkudes neile mitte peavoolu massitoodangut, vaid laia valikut nišitooteid, mis kokku annab uhke tuluvoo. Sest ka nišiturud on suured, kui kogu turg on hiiglasuur. Just selline on näiteks Amazoni ärimudel – enamik tuludest ei tule mitte bestsellerite müügist, vaid asjaolust, et tootenimekiri on lõputu ning sellepärast üleilmne klientuur nende poole pöördubki. Tulemuseks teooriakeeles „pikk saba” ehk müüdud nišitoodete pikk nimekiri. Ja samasugune on ka Lovefilmi ärimudel – kui turuks on kogu Ühendkuningriigi 60-miljoniline elanikkond, jõuab selle tarvis pidada ka mahukat laenutatavate filmide nimekirja. Liigse tagasihoidlikkuseta võib öelda, et suuremat osa maailma filmivaramust. Aga Eestis tuleb meil rääkida õige „lühikese sabaga” – napi tootenimekirjaga filmilaenutusest. Põhjuseks muidugi asjaolu, et kohalik turg, kus eeldatakse filmide maakeelde panekut, on sedavõrd väike. Teisalt märkame, et antud valdkonnas pole kujunenud ka piiriüleseid teenusepakkujaid. Mitmesuguste leviõiguste korralduse tõttu ei pääse seda sorti suurema valikuga ettevõtted piiriüleselt toimetama. Teiste kultuuride mitmekesisuse tunnetamine jääb seetõttu Eesti filmihuvilistele kas raskendatuks või illegaalseks ettevõtmiseks.
Piiridega televisioon
Millest ma veel ilma olen jäänud? Näiteks BBC-st ja tema iPlayerist (www.bbc.co.uk/iplayer). Võimalusest, et saan kogu BBC viimase nädala toodangut vaadata endale sobival ajal, vältides „teleprogrammi koostajate terrorit”. Ja seda mitmekesist sisu on kõigi BBC kanalite peale väga palju. Aga siit Eestist ei saa ma seda kõike enam tarbida, hoolimata sellest, et kasutuskanaliks on internet. Põhjuseks nii see, et BBC sisu on mõeldud Briti avaliku meedia litsentsitasu maksjaile ning teiseks koopiaõiguse territoriaalne, inertselt rahvusriikide piiridele keskendunud iseloom.
Samal ajal on selge, et internet muudab nood vanad riigipiirid, millest lähtudes intellektuaalomandi levipiire seatakse, ühtäkki üsna absurdseks. Auditooriumide ootused on muutumas. Mina isiklikult olen valmis ka Eestis Briti litsentsitasu edasi maksma (200 krooni kuus), kui vaid saaksin iPlayeri abil BBC toodangut edasi tarbida. Tehniliselt on see lihtsalt tehtav, küsimus on poliitilistes regulatsioonides. Euroopa Liit on juba tükk aega „piirideta televisiooni” ohjeldamisega kätt harjutanud, püüdes seda kohati reguleerida kui probleemi. Ent kas ei peaks me siin Eestis seda käsitlema kui võimalust – et piirideta televisiooniteenus vähemalt Euroopa Liidu sees tegelikkuseks saaks?
Ning viimane näide: ilmneb, et Eesti on koht, kuhu Amazonist raamatuid tellida on kõige kallim maailmas. Amazon UK jaoks on enamik Ida-Euroopast „muu maailma” sektoris ning sellega kaasneb kõige kallim postimaks. Samal ajal peavad Eesti tellijad seetõttu, et ollakse EL-i liikmesriik, maksma lisaks käibemaksu, mis meil raamatute puhul äsja maksimumini tõsteti.
Kas meie välissuhtlusega tegelevatel ametnikel ei oleks aeg hakata hoolitsema ka internetipõhiste teenuste õiglase kättesaadavuse eest? Kui teenused peavad Euroopas vabalt liikuma, siis liikugu! Laiutav infoteenuste lõhe meie ja vanade liikmesriikide vahel peab kaduma! Pangem oma ametnikud ja reguleerijad tööle, et neist ebaloomulikest info- ja meediateenuste tarandikest jagu saada.