„Esimesel juunil patseerisid Gustav Adolfi Gümnaasiumi hoovi vahetus läheduses Keskerakonna roheliste särkide ja valimistoppidega mitte eesti keelt kõnelevad umbes 12-astased poisikesed, kes jagasid kooli ees muffineid ja komme,“ rääkis GAGi direktor Hendrik Agur Päevaleht Online’ile.

Minu kui koolijuhi soovituse peale valida mõni muu koht valmispropaganda tegemiseks (kool on andnud  ühe klassiruumi valmisjaoskonnana kasutamiseks), helistasid poisid „staapi” ja said korralduse jätkata oma asja ajamist,“ jätkas Agur.

 „Tõesti, valmisreklaami tegijad ei tulnud füüsiliselt kooli trepile, vaid järgisid täpseid juhiseid, olles kooli territooriumilt väljas täpselt meetri kaugusel aiast ehk Suur-Klooostri tänaval. Sisuliselt aga koolis, ehk valmisjaoskonnas,“ lisas kooli direktor.

Gustav Adolfi Gümnaasiumis asuv valimisjaoskond ei ole ainus, mille juures kesknoored tegutsevad.

Kesknoored asjatavad enamiku Tallinna valimisjaoskondade juures

Keskerakonna noortekogu infospetsialisti Tanel Kiige sõnul on kesknoored väljas enamiku Tallinna valimisjaoskondade juures ja kokku on ettevõtmisest osa võtmas sadakond noort.

Tanel Kiik kinnitas, et kesknoored ei tee kihuta kedagi Keskerakonna poolt hääletama. „Mitte ühtegi valijat ei mõjutata, sest kooke jagatakse juba oma hääle mõne erakonna või üksikkandidaadi poolt andnud inimestele selleks, et neid valimistest osavõtmise eest tänada,“ ütles Kiik.

GAGi juhtumi puhul keeldusid kesknoored kooli juurest lahkumast ja Keskerakonna esindaja sõnul oli neil täielik õigus direktori palvet eirata, kuna seadust noored ei rikkunud. „Aktiivne valimisagitatsioon on eelvalimiste ajal 100% seaduslik ning vastavalt seadusele keelatud ainult hääletamisruumis ja ruumides, mille kaudu valija siseneb hääletamisruumi,“ selgitas Tanel Kiik.

Allar Jõks: ka eelhääletusel peab saama valida ilma agitatsioonist segamata

Eesti mittetulundusühingute ja sihtasutuste liit (EMSL) kutsus tänavu kevadel Eesti erakondi kokku leppima heas valimistavas. Kõik erakonnad kirjutasid nimetatud leppele ka alla.

EMSLi nõukogu liige Allar Jõks osutas kesknoorte tegutsemist kommenteerides Euroopa Parlamendi valimisseadusele, mis sätestab, et valimisagitatsioon on keelatud valimispäeval ja hääletamisruumis ning ruumides, mille kaudu valija siseneb hääletamisruumi.

„Seaduse loogikast järeldub, et ka kohtades, kus toimub eelhääletamine peab valija saama siseneda hääletusruumi valimisagitatsioonist segamata,“ ütles Allar Jõks, endine õiguskantsler ja praegune advokaadibüroo Sorainen konsultant.