Piheli sõnul tuleb meeles pidada, et digilevile üleminekuga vabanesid erakanalid Kanal 2 ja TV 3 reklaami litsentsi tasust, mis jättis nende eelarvesse umbes 25 miljonit krooni ehk ligi 1,6 miljonit eurot alles.

„Riik loobus sellest tasust ja see langes ajaliselt väga sobivalt kokku digilevile üleminekuga,“ lausus Pihel.

Ka on Piheli sõnul digilevi edastamine kanalitele viis kuni kaheksa korda odavam kui seda oli analooglevi. Pihel arvutas, et praegu moodustavad erakanalite kulud levile umbes neli kuni viis miljonit krooni ehk 255 000 kuni 320 000 eurot.

„Objektiivselt võttes sai kumbki kanal umbes 35 miljonit krooni (2,2 miljonit eurot) kokkuhoidu,“ hindas Pihel. „Kui nüüd käib jutt sellest, et edastustasud on liiga kõrged, siis on see suhteliselt vastutustundetu televaatajate närvide peal mängimine, millel on oma ärilised kaalutlused.“

„Võib-olla on Eesti riik olnud erakanalitele liiga vastutulelik,“ oletas Pihel. „Võib-olla andis riik litsentsitasu kaotades korraga liiga palju käest ära.“

„Vastutustundlik ettevõte ei lähe avalikust survestades omale paremaid võimalusi Leviralt välja kauplema,“ lausus Pihel ja lisas: „See on äri ajamine pisut nahaalsel ja toorel moel.“

Piheli sõnul käib jutt ikkagi sadadest tuhandetest inimestest ja kanali jaoks on vaataja ikkagi oluline.

Pihel meenutas, et Kanal 2 distantseerus sellest vaidlusest kiiresti, kuid TV 3 on ka Lätis ja Leedus provotseerinud, et riik peaks kinni maksma nende kulud. „TV3 on täitmatu kapitalistlik ettevõte. Nad on väga jõhkralt kalkuleerivad,“ sõnas ta.

Erakanalite lahkumine vabalevist tähendaks hinnanguliselt umbes 120 000 kuni 140 000 kodule telepildita jäämist. Piheli sõnul on just need pered väga suured televaatajad, kelle hulgas on palju vanainimeisi ja maal elavaid inimesi.

Eesti Päevaleht kirjutas sel nädalal, et erakanalid hauvad plaani vabalevist välja tõmbuda, sest reklaamirahast ei piisa äraelamiseks.

Tele- ja raadioprogrammide edastaja Levira teenis mullu 1,5 miljonit eurot kasumit.