Liisa Pakosta: olen valmis olema peaminister
Kas otsustasite teadlikult erakonna esimeheks kandideerida või teete seda tegelikult selleks, et suuremat tähelepanu saada?
Kui juba kandideerima minna, siis täie tõsidusega. Minuga võtsid ühendust erakonna lihtliikmed ja ütlesid, et see on nende jaoks nii suur asi, et naine kandideerib esimeheks. Lagle Parek on meie erakonna esimees olnud ja tema tegutsemine ja mõtlemisviis on mulle väga suureks eeskujuks. Aga ma ei pea seda sugugi normaalseks, et meie valitsemiskogemusega erakonnal on olnud ainult üks naisminister ehk siis Lagle Parek. Vabandust, mul on kõige põhjalikum programm!
Olete nimetanud IRL-i mehi sussideks. Kuidas teile tundub, kas ülejäänud kandidaadid ei võta teid tõsiselt ja reaalne võitlus käibki tegelikult Urmas Reinsalu ja Andres Herkeli vahel?
Seda peab meeste käest küsima. On küll mõned inimesed olnud, kes on end naise esilekerkimisest peaaegu et riivatuna tundnud. Kui aga mu kandideerimisest on kasu selle palju laiema mõtteviisi muutmisel – äkki ei sobi keegi kuskile pelgalt selle pärast, et on naine –, siis on juba hästi ja sel juhul on PR laiemalt kasuks. Põhjendamatu alahindamise muredega pistavad Eestis rinda ju väga paljud töökad naised, eriti nooremad!
Miks olete teie parem kui vastaskandidaadid? Miks tuleks just teid valida IRL-i esimeheks?
Olen täiesti vaba ja heas mõttes erapooletu. See on minu kõige suurem erinevus kahest teisest kandidaadist. Ma ei keskendu mineviku peatükkide ülelugemisele, minu selge eesmärk on pöörata uus lehekülg.
Ometi tähendab see ju seda, et „kampsunite” ja Res Publica „poiste” tiivad tuleb ühendada, ning usun, et see pole sugugi kerge ülesanne.
Igal juhul on minu kogemus praktilises juhtimistöös raskete olukordade lahendamisel suurem kui minu kahel tublil ja säraval kaaskandidaadil. Olen palju rohkem teinud igapäevast praktilist juhtimistööd. Mõte on ikkagi selles, et see erakond ei läheks mitte ainult puhtalt leheküljelt edasi, vaid suudaks ka uusi inimesi kaasata ja oma eesmärke saavutada.
Tallinna ülikooli politoloogi Tõnis Saartsi hinnangul on Isamaa ja Res Publica Liit (IRL) ning Reformierakond muutunud valijate jaoks väga sarnasteks, mistõttu peaks IRL-i uus juht muutma erakonna ideoloogia selgemaks. Mis teie ideoloogia oleks?
See on tõsi. Meie erakonnal pole siiani korralikku programmi.
Kuid mis ideoloogia see siis on?
Konservatiivsus. Me peame väärtustama iga inimest, kes tööd teeb. Heade sotsiaaldemokraatide suureks rõõmuks tahan ma näha, et meie erakonna positsioon tööinimese väärtustamisel oleks selgelt eristuv sotsiaaldemokraatlikust lähenemisest. Loomulikult tuleb ligimest armastada ja teda raskel hetkel aidata, aga üldine eesmärk on, et inimesel, kes tööd teeb, olekski parem.
Kaldute pigem juba sotside kui Reformierakonna poole.
Ei ja jaa. Aga tahaksin tõesti, et pikaajalised suunad oleksid IRL-il paremini paigas, kui nad praegu on. Reformierakonnal ja sotsidel on nad paigas. Kui vaadata programmilist selgust, siis peaks ka meie enda liikmetel olema selge, mida me väärtustame, milliste ideaalide nimel töötame. Need valikud praegu liiga selged pole.
Erakonna esimeheks saades on teie kõige karmim tuleproov järgmisel aastal toimuvad kohalike omavalitsuste valimised. Kuidas IRL-il läheb?
Tallinlaste huvides peab võim muutuma ja selle nimel tuleb pingutada. Kui vaatan sotside Tallinna piirkonna avaldusi ja avaldusi enda volikogu päevilt, siis näen võiduvõimelise opositsiooni koondumist: Reformierakond, IRL ja sotsid.
IRL tugineb paljuski sellele, mis on inimesi praeguse linnavõimu juures välja vihastanud: laristamise ja hullu poliitpropaganda lõpetamine. Praktikas toimub valimisteks valmistumine loomulikult üle Eesti.
Siiski, täpsemalt – ennustage palun tulemusi nii Tallinnas kui ka üle Eesti.
See on suur väärtus, et tulemus sõltub tegelikult ka inimestest, valijate otsustest. IRL teeb Eesti omavalitsustes pidevalt tõsist tööd. Usun, et tulemus vastab sellele panusele.
Mida te puhaste käte poliitikast rääkides silmas peate?
Erakondadele annab maksumaksja riigieelarve kaudu märkimisväärsed summad. Me peame suutma majandada oma erakonda riigieelarvelistest toetustest ja liikmemaksudest. Ja kui eraisikud on annetanud erakonnale, siis ma tahan näha, et igale annetusele on juurde kirjutatud, mille jaoks see täpselt on. Me peame suutma inimestele otsa vaadata ja öelda: me teeme seda kõike puhaste kätega.
Arvate, et nii käitudes tõuseks ka IRL-i reiting, mis praegu on juba tükk aega vaid 16% olnud?
Erakond on inimeste jaoks. Olen saanud oma ideede kohta tagasisidet erakonnavälistelt inimestelt, öeldakse, et sellist värskust ja lähenemist nad ootavad ning selliste ideaalide täitumise korral oleksid valmis ka IRL-i toetama.
Mida ütleksite neile küünikutele, kes väidavad, et IRL on surev nähtus, kuna isamaalised inimesed on vanad ja peale tulevad noored mõtlevad muudele asjadele ja lähevad nagunii Reformierakonda?
Ma ka ju vana isamaalane ega kavatse veel surra! (Naerab.) Vastupidi. Konservatiivne maailmavaade on lihtsalt nii vana, et kui ta siiani pole välja surnud, siis miks ta nüüd peaks välja surema.
IRL-i esimehena riigikogu valimisi võites oleksite ka peaminister. Milline oleks teie signaal Eestist lahkunutele, et nad tuleks siia tagasi?
Ma usun, et hea Eesti on absoluutselt võimalik. Aga tean inimesi, kes on lahkunud selle tõttu, et Eestis pole võimalik ühitada töölkäimist ja lastekasvatamist. Lastega perede lahkumine on Eesti jaoks eriti kurb.
Teises riigis elades teevad need inimesed ehk üsna lihtsaid töid, aga nad tunnevad, et neid väärtustatakse ja väärtustatakse koos lastega. Muidugi on inimesi, kellele jääb Eesti kitsaks.
Nii olete valmis peaministri vastutust võtma?
Ma ei kandideeriks IRL-i esimeheks, kui ma poleks ka selleks valmis. Naine Eesti peaministriks – super! Miks mitte ka Kersti Kaljulaid, Marju Lauristin, Siiri Oviir! Ma kindlasti ei kuulu ka nende hulka, kes saba jalge vahele tõmbaks ja häbelikult nurgast küsiks: kas kellelegi võib kohvi juurde pakkuda?
Kes ta on?
Liisa-Ly Pakosta
Sünniaeg: 3.09.1969, Tallinn
Perekonnaseis: kooselu, kolm tütart ja kaks poega
Haridus: Eesti kunstiakadeemia, doktorantuur, muinsuskaitse ja restaureerimine 2006–
Töökohad: XII ja XI riigikogu 2009–; siseministeerium, osakonna juhataja 2008–2009; Suur Eesti Raamatuklubi AS, Ühinenud Ajakirjad AS, juhatuse liige, peatoimetaja 2004–2008; Eesti kunstiakadeemia, projektijuht 2002–2005; Tallinna linnavalitsus, ameti juhataja, abilinnapea 1995–2001; Eesti välisministeerium, infosekretär 1994–1995; kasvataja, muuseumipedagoog, hotelliadministraator 1984–1994
Esinduskogud: XI ja XII riigikogu 2009–; Tallinna linnavolikogu
Tegevusalad: SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla, nõukogu liige; riigimetsa majandamise keskus, nõukogu liige
Ühiskondlik tegevus: Eesti lastevanemate liit, eestseisuse liige; Eesti lastekaitse liit, toetajaliige; Eesti muinsuskaitse selts; Noor Eesti; Kalamaja selts; kooli hoolekogu
Huvialad: käsitöö, koeraga tegelemine, kultuur
Ajaveeb: www.liisapakosta.blogspot.com