26-aastane põlvalane Stella Untera on üks kuuest Eesti inimesest, kellel on diagnoositud haruldane mitokondriaalne haigus, mis rahvusvaheliste ravijuhendite järgi vajab raviks koensüümi Q10. Eestis on see aine aga registreeritud toidulisandina, mitte ravimina, seetõttu ei saa haigekassalt selle ostmiseks kompensatsiooni. Kuigi see on haruldast haigust põdevatele inimestele ainuke ravivõimalus, ei saa enamik neist seda endale lubada, sest ravi eest tuleb kuus välja käia sadakond või kohati mitusada eurot.

„Oleme kaks korda pöördunud haigekassa poole, et Q10 meile kompenseeritaks, kuna Stellale on seda vaja selleks, et oma haigusega ellu jääda ja igapäevaselt hakkama saada, ent meile on öeldud ei,” rääkis Stella ema Krista Untera, kes tuli eelmisel nädalal Tallinna, et probleemi puuetega inimeste kojas ametnikega arutada. „Seadus ei lubavat neil toidulisandeid kompenseerida, ka erandkorras mitte,” selgitas Stella ema. Samuti ei pakkunud haigekassa patsiendile mingit muud lahendust.

Loe edasi, kuidas oleks võimalik erandjuhtudel neid toidulisandeid defineerida ravimitena ja millist lahendust pakuvad spetsialistid, et aidata neid ja teisi haruldasi geneetilisi haigusi põdevaid inimesi.

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega