Tartu ülikoolis käib juba teist aastat pealtnäha veider teadustöö: filmitakse võõraste inimeste omavahelisi vestlusi, et nende pealt hiljem käitumismustrid tehnoloogiasse kopeerida. Lihtsustatult tähendab see, et tulevikus hakkab arvuti mõistma, kui inimene naeratab, kui ta üritab žestidega oma öeldut võimendada või kui tal on ebamugav jne. Teisisõnu hakkab arvuti meie antud tagasisidet mõistma. „Oleme masinatega ümbritsetud ja suhtleme nendega üha rohkem, miks siis seda mitte mugavamaks ja inimlähedasemaks teha,” selgitab projekti vedav Tartu ülikooli külalisprofessor Päivi-Kristiina Jokinen. Ehkki praegu tegeletakse alles mustrite tuvastamisega, lubab Jokinen esimesi eksperimente arvutitega juba kahe aasta pärast.

Professor räägib, et tulevikus ei mõista arvutid ja muud seadmed mitte üksnes inimese sõnu, vaid ka kehakeelt ning teisi suhtlusele omaseid elemente. Ise kutsub teadlane selliseid arvuteid sotsiaalseteks robotiteks. Kui praegune tehnoloogia on niikaugel, et arvuti suudab videost tuvastada, milline osa inimesest on nägu, ja fikseerida, millal ja kuhu see liigub, siis Jokineni ülesanne on panna arvuti mõistma, miks inimene seda teeb.

Loe edasi, kuidas erinevad soomlaste noogutused, mida tähendab, kui inimene vestluses kõrvale vaatab, kuidas arvuti seda kõike mõistma hakkab ja miks seda üldse vaja on.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid