Eesti robotitarkvara tekitab kogu maailmas ahhaa-elamuse
„Kui 1970-ndate lõpul oli arenenud maailmas IT alal revolutsioon, siis praegu on revolutsioon robotite maailmas,” räägib Eestis robootika õpetamist vedav TTÜ inseneripedagoogika vanemteadur ja ettevõtte ITT Group arendusjuht Raivo Sell õhinaga.
Liialdamata on Sell oma meeskonnaga hakkama saanud sellega, et Ida-Virumaa metsatalus kasvav tehnoloogiahuviline laps saab juhtida Võrus asuvat jooneroboti või programmeerida roboti ajuks olevaid Tallinnas asuvaid mikrokontrollereid. Selleks vajab ta ainult internetiühendust ja algteadmisi tänapäeva robootikast. Lähitulevikus on võimalik isegi tarka kasvuhoonesse paigutatud tomatitaimi kasvatada interneti kaudu siis välismaal asuvast 3D printerist omale tooteid välja trükkida.
Lõbus küll, aga milleks see hea on? Tegelikult on taime kastmine ainult üks näide, mille kaudu keerulist, pisiosakestest ja lõpututest tähe- ja numbrikombinatsioonidest koosnevat robootikamaailma lugejale paremini näitlikustada. Laiemalt on kogu asja idee hoopiski selles, et interneti kaudu võiks igaüks erinevates laborites asuvaid seadmeid – näiteks roboteid – programmeerima õppida. Selleks lõid eestlased aasta eest sobiva e-keskkonna ning internetiserveri ja füüsilise seadme vahelise liidese.