Väiksena tõusis mu õde sageli keset ööd üles ja hakkas vaikselt, silmad kinni, magamistoast köögi poole liikuma, ise sügavas unes. Õnneks kääksusid meie vana korteri põrandad piisavalt, nii et ta öistest seiklustest said teada ka isa ja ema, kes teda siis tasakesi, ent üles äratamata, tagasi voodi poole suunasid. Seal magas ta kenasti edasi ja hommikul ei mäletanud oma käikudest midagi. Nagu selgus tänavu avaldatud Tartu ülikooli teadlaste uuringust, on see laialt levinud komme: unes käib ringi lausa iga neljas laps. See tuli välja küsitlustest, kuhu kaasati ligi 700 kaheksa- või üheksa-aastase lapse vanemad, kellele esitati kõiksugu küsimusi laste une kohta.

Selgus, et pooled lapsed näevad öösel ka luupainajaid, 44% lastest ärkab keset ööd sageli üles ja kolmandik neist sipleb unes käte ja jalgadega. Ligi 17% lastest kannatab hingamishäirete käes, mille alla kuulub norskamine, rahutu hingamine või lausa pausid hingamises – nad ei saa öösel piisavalt hapnikku ja on järgmisel päeval väsinud.

Loe edasi, kui palju lapsi käib unes ringi ja kui sageli norsatakse. Miks lapsed öösel magama ei taha jääda, millal tuleks pöörduda arsti poole ja kuidas lapsi paremini magama panna.

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega