Riigikogu arutab septembrist alates seadusemuudatust, mis laseks alaealistel aborti teha ilma vanema nõusolekuta ja nendele teada andmata. 2009. aastast saadik on vanema keeldumise puhul ainus võimalus nõuda aborti kohtu kaudu. Teada saab vanem abordist igal juhul. Õiguskantsler Indrek Teder soovitab nüüd taastada viie aasta taguse korra, kus vanemat pidi teavitama ainult juhul, kui arst seda vajalikuks pidas.

Ehkki vanematel on kohustus lapse eest hoolitseda, teda kaitsta ja ka tema eest otsuseid langetada, on Tederi sõnul teismelise õigus oma keha üle otsustada lapsevanemate õigusest olulisem. Praegu ei saa laps ilma vanema loata midagi teha ja seaduses pole erandit ka vägistamise ega loote väärarengu puhuks. Teder peab peale ise otsustamise õiguse oluliseks privaatsusküsimust, sest teatud juhtudel võib vanematele rasedusest rääkimine last hoopis kahjustada, kuna kasutada võidakse vägivalda. Rääkimata juhtudest, kus last on peres ära kasutatud. Tederi hinnangul oleks mõistlik taastada kord, kus abordi puhul lähtuti samadest alustest, millest muude tervishoiuteenuste puhul: kui laps on võimeline poolt- ja vastuväiteid vastutustundeliselt kaaluma, tuleb otsustada tema tahte järgi.


Loe edasi, miks noored praegu abordi üle ise otsustada ei saa, miks alles viis aastat tagasi jõustunud seadust uuesti muuta tahetakse ja mida arvavad asjast arstid ja lapsevanemad.
Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega