FOTOD | Angela Merkel Eesti Päevalehele: Nord Stream 2 on äriprojekt ja Euroopal pole vaja Venemaaga läbi rääkida
Hommikul ei varjanud Saksamaa pealinna sinist taevast ja säravat päikest pilvekübegi. Suvi on Berliinis päral koos suure hulga turistidega, kes uudistavad üle maailma tuntud klaaskupliga Bundestagi hoonet ja selle vastas kõrguvat Saksamaa valitsusjuhi ehk kantsleri kantselei moodsa betoonarhitektuuriga maja.
Natuke enne keskpäeva võttis Bundeswehri auvahtkond orkestri mürtsumise saatel oma kohad sisse. Kuna Eesti peaminister Jüri Ratas pidi saabuma täpselt keskpäeval, askeldasid ajakirjanikud ja fotograafid veel kaamerate ja statiividega, kui ühtäkki tuli Merkel kiirel sammul peauksest välja ja marssis ihuüksi auvahtkonna ette.
Ta käis juhtiva ohvitseri saatel kahte-kolme sõdurit isiklikult sünnipäeva puhul õnnitlemas ja seejärel marssis sama kiiresti majja tagasi, et ilmuda sealt viie minuti pärast juba Eesti peaministrit tervitama. Kuna Ratase jaoks oli see esimene kahepoolne kohtumine Saksamaa kolleegiga, oli ette nähtud täisaustusavaldustega tervitustseremoonia.
Palju pealtvaatajaid
Selleks ajaks, kui Ratas saabus ja tseremoonia algas, oli kantsleri hoone väravavõrede taha kogunenud suur summ pealtvaatajaid, kes seisid seal kohati päris tihedalt.
Kuid lõppkokkuvõttes polnud tegemist tseremooniakohtumisega, vaid puhtalt töise visiidiga. Kuna Eesti võtab juulist üle EL-i eesistuja kohustused, läks lõuna vormis arutelu põhiaur ikkagi küsimustele, mis tuleb järgmise kuue kuu jooksul Euroopa tasandil lahendada.
EL-i valulisematest teemadest saab Eesti endale lahendamiseks rändekriisi küsimuse, eelkõige probleemide puntra, mis seostub EL-is põgenike ümberpaigutamisega. Kuigi pea kaks aastat tagasi said paika liikmesriikide vabatahtlikud abipanused põgenikekriisi all enim kanatanud EL-i riikidele nagu Kreeka ja Itaalia, pole tülid kadunud. Viimati alustas Euroopa Komisjon Ungari, Poola ja Tšehhi kohta nende tegevusetuse tõttu põgenike aitamisel lausa rikkumismenetlust.
„Ma ei saa mingeid imesid lubada,” vastas kantsler Merkel pärast Ratasega kohtumist küsimusele, kas EL suudab Eesti eesistumise ajal mingeid lahendusi leida. See tähendab, et ta paistab osa riikide vastutöötamist aktsepteerinud olevat. Mis puudutab Euroopa Komisjoni alustatud rikkumismenetlust, siis sellega käitub Brüssel Merkeli sõnul „oma pädevuse piires”. Kuid ta ei jätnud kohe märkimata, et erinevalt Ungarist, Poolast ja Tšehhist on Eesti tänu rändekriisi põgenikekoorma jaotamise kandmisele tema juures heas kirjas. „Tahan tunnustada Eestit, kes võtab vastu pagulasi ja aitab neid,” ütles ta Eesti Päevalehele.
Kuna Merkel ütles seda Saksamaa telekanalite ja ajakirjanike ees, tuli esile aspekt, et tervet Ida-Euroopat ei saa selles küsimuses ühte patta panna, mida vahel ikka juhtub. Enamikule sakslastele on EL-i põgenikekoorma jagamise vajadus oluline küsimus, nii et Eesti teenis Saksamaa avalikkuse ees oma plusspunktid.
Merkel kiitis digipoliitikat
Merkel kiitis Eesti digipoliitikat ja eesistumiseks valmistumist ülivõrretes, ent leidus ometi üks punkt, kus Eesti ja Saksmaa asju erinevalt näevad.
Kõnealust mandaati võiks käsitleda kui liikmesriikide otsust anda Nord Stream 2 küsimus Euroopa Liidu pädevusse, kus torujuhtme ehitamisse suhtutakse väga erinevalt. On teada, et idapoolsed riigid, nende seas Eesti, on mures torujuhtme mõju pärast Ukrainale ja Ida-Euroopale regionaalselt ja ka gaasitarne allikate mitmekesisuse tagamise mõttes.
Kuid selles asjas on Saksamaa visioon hoopis teistsugune, nagu Merkel vastates esile tõi.
„Nord Stream 2 puhul on juriidilisi küsimusi, mida peab lahendama. Aga ma pean seda äriprojektiks ega arva, et seal oleks mingit mandaati vaja,” lausus Merkel konkreetselt, mis ei jäta palju lootust, et Euroopa Komisjoni soov täitub. Ja kui Saksamaa seda ei soovi, on raske toru ehitamist takistada.