Kadri Simson: muudame maakonnaliinide 18 miljonit sõitu tasust priiks
Transpordianalüütik Hannes Lutsu hiljuti Eesti Päevalehes ilmunud loos, milles ta kõrvutab bussiliiklust rongiliiklusega, ja veebis ilmunud Mihkel Langebrauni artiklis on esile toodud seisukohti, mis vajavad vastust ja faktidega ümberlükkamist, et selgitada, miks ikkagi on valitsus hakanud juurutama tasuta ühistransporti.
Esmalt lükkaksin ümber väited, et minister ja tasuta ühistransporti juurutavad ametkonnad ignoreerivad ekspertide tõstatatud küsimusi ja probleeme. Tasuta süsteemi rakendamisega kerkivate kitsaskohtadega tegelevad igapäevatöös maanteeameti ja ministeeriumi inimesed, peale selle toetasime igati kohalike ühistranspordikeskuste loomist, kus samuti eksperdid oma tööd teevad.
Võrdleme maakondlikke bussiliine ja reisirongiliiklust. Maakondlike busside laia haaret ilmestades olen varem rääkinud sõitjate arvust, mis on maakonnabussides u 18 miljonit ja rongides 6,8 miljonit. Kuid võime rääkida ka liinikilomeetritest. Maakonnaliinide bussid sõidavad aastas ligikaudu 36,6 miljonit kilomeetrit ja Elroni liinirongid 5,1 miljonit. Hannes Luts on oma kriitilises loos jõudnud järeldusele, et inimesed sõidavad rongiga pigem pikemaid vahemaid. Seda väidet esitades autor eksib, samuti ei ole alati korrektne hinnata avaliku teenuse osutamise otstarbekust doteeritava sõitjakäibega.
Kui vaadata Elroni 2016. aasta aruandeid, siis tehti reisirongidega kokku 6,8 miljonit sõitu, neist hinnanguliselt ainult 2 miljonit reisi pikal vahemaal, nn kaugliini veoturul (Tallinna-Tartu ekspress, Tallinn-Narva, Tallinn-Viljandi jne). Ligikaudu viis miljonit sõitu tehti seega pigem lühisõitudena. Kuidagi ei saa nõustuda varem avaldatud arvamusega, nagu oleks riigil tasuta sõitu rakendades maakondlike bussiliinide asemel mõistlikum minna hoopis kaugliinirongide süsteemiga veoturule, kus juba toimib väga tihe konkurents kommertsalustel opereerivate bussivedajate vahel ning on tagatud kvaliteetne ja hea kättesaadavusega teenus. Riigi sekkumist on vaja eelkõige seal, kus alternatiivseid võimalusi suuresti ei eksisteeri. Tasuta maakondlik bussiliiklus ongi mõeldud ennekõike maapiirkondade inimestele liikumisvõimaluste loomiseks, et tagada ligipääs igapäevaseks toimetulekuks vajalikele muudele teenustele, mitte „üle-eestilise ringreisi” korraldamiseks.