Samuti nagu „Panama paberid”, hõlmavad ka „Pandora paberid” maksuparadiiside kaudu aetavat äri ja püsti pandud skeeme. See leke sisaldab ligi 12 miljonit dokumenti, mis pärinevad 14 ettevõttelt, kelle äri sisu on müüa saladusi: nad pakuvad maailma jõukatele maksuparadiisidesse ettevõtetete loomise, nende variomanik ja -juht oleku teenust.

Eestist on „Pandora paberite” ainus partner Eesti Päevaleht. Eestit puudutavaid dokumente on lekkes ligi 20 000. Nende põhjal ilmub lähemate nädalate jooksul arvukaid paljastusi siinsete rikaste ärimeeste kiivalt hoitud saladustest ning Eesti tuntumate majanduskuritegude seni teadmata üksikasjadest.

„Pandora paberite” artiklisarja esimeses osas selgub, kuidas ilmselt Eesti rikkaim arst hoiab mitmekordselt maskeeritud omanike taga miljoneid eurosid ning võtab aastas sadu tuhandeid dividenditulu. Paljastuvad ärimees Urmas Sõõrumaa müstilised laenud ning tema lähisugulase veider miljonivõlg Küprose ja Belize’i firmadele. Dokumendid näitavad, kuidas Küprose maksuskeemitajad flirtisid vendade Rebastega ning kinnisvaraärimees Marek Pärtel sai enda firmast korterite ostmiseks Küprose ettevõttelt anonüümselt laenu.


.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid