Rinnavähk on kõige levinum vähiliik naistel nii Eestis kui ka kogu maailmas. Kõige rohkem rinnavähi juhtumeid diagnoositakse USA-s ja Suurbritannias, mistõttu on need kaks riiki ka ennetus- ja teavitustöö kampaaniates tihti eeskõnelejad. Madalama elatustasemega riikides ja arengumaades, kus ei ole piisavalt ressurssi ennetus- ja teavitustööks ning ka arstiabi on raskesti kättesaadavam, on rinnavähi suremus oluliselt suurem.

Eesti Vähiregistri andmetel diagnoositakse igal aastal enam kui 650 uut rinnavähi juhtumit, kuid kahjuks ligi 25% naistest on haigus juba avastamise hetkel kaugelearenenud. Kuid varajase avastamise korral, kui vähirakud ei ole veel tunginud ümbritsevatesse kudedesse, on raviefekt 98-100%.

Rinnavähi teke on suuresti seotud keskkonnas leiduvate kantserogeensete ainete hulga kasvuga, kuid põhjus võib olla ka emotsionaalsete probleemide seast.

Organisatsiooni Worldwide Breast Cancer hinnangul võiks rinnavähi suremus väheneda ligi kolmandiku võrra, kui haigus avastataks varajases staadiumis. See tähendab 400 000 inimelu aastas. 

Rinnavähi riskitegurite hulgas on mitmesuguseid faktoreid, mis rinnavähiohtu suurendavad, kuid neljal viiest rinnavähki haigestunud naisest puuduvad teadaolevad üldlevinud riskifaktorid.

Kolm põhilist riskitegurit
 
* olla naine (naissuguhormoonide mõju)
* perekondlik eelsoodumus (pärilik rinnavähk, mille puhul inimene juba sünnib vanematelt päritud kahjustatud geeniga)
* vanus üle 50 eluaasta (risk suureneb juba alates 40a. kasvades vanuse suurenemisega).

Maailma Terviseorganisatsiooni hinnangul on kõige olulisemateks faktoriteks rinnavähi varajase avastamise kasuks haridus ja uuringuprogrammid.

Roosa lint

Roosa lint on rahvusvaheline sümbol rinnavähi teadlikkuse suurendamiseks. Esimest korda kasutati roosat linti New Yorki jooksuvõistlusel rinnavähi üleelajatele aastal 1991, kus Susan Komen G. for Cure'i sihtasutus (kasutatakse ka lihtsalt "Komen" - tegemist kõige tuntuma suurema rinnavähi vastase võitluse organisatsiooniga USA-s).

Rinnavähivastase võistlused organisatsioonid ja teavituskampaaniad kasutavad roosat linti üle kogu maailma, et suurendada teadlikkust, koguda raha uuringuteks ning toetada nii haigestunuid, kui neid, kes on rinnavähist jagu saanud.

Andmed: Eesti Vähiliit, Worldwide Breast Cancer