Tiit Mesila hooldab üksi oma puudega poega Foto: Karin Kaljuläte

Aitasime puudega inimesi väärikamale elule

Sel aastal oli mitu juhtumit, kus ametiasutustes hakkasid asjad liikuma alles pärast Eesti Päevalehe sekkumist. Kadri Ibruse lood 75-aastasest isast, kes ei jaksanud enam ise oma raske puudega poega hooldada, sundisid lõpuks lahendusega lagedale tulema – Tallinna linn otsustas tasuda halvatud poja hooldushaiglakoha eest. Enne Päevalehe sekkumist olid linn ja riik omavahel pikalt vaielnud, kes peaks lahenduse leidma.

Kevadel kirjutasime ka lihasehaigust põdevast IT-spetsialistist Aul Pedajast, kel polnud õnnestunud tööd leida oma puude pärast. Pärast artikli ilmumist võttis temaga ühendust siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskus (SMIT), kes pakkus Pedajale tööd tarkvara haldajana. Esimese visiidi voodis lamava mehe ja tema abikaasast hooldaja juurde tegid Harku vallavalitsuse ametnikudki alles siis, kui muredest kirjutasime. Mõlemad lood näitavad, et Eesti sotsiaalsüsteemil on endiselt minna pikk maa, et pakkuda abi üksikisiku vajadustest lähtudes.

Kadri Ibrus pälvis ka Peter Greste nimelise Baltimaade Vaba Sõna auhinna. Auhind anti talle ebamugavate ja keeruliste tervishoidu puudutavate küsimuste jõulise kajastamise eest.