Esmaspäeval avaldatud OECD pensionifondide raport toob eestlastele nukra sõnumi: 30 analüüsitud kõrgelt arenenud riigi seas on Eesti pensionifondide tootlust arvestades viimasel kohal. Viie aasta (2008–2012) keskmine reaalne tootlus on meil –5,2%. Asi pole üksnes arvudes või masendavas tabelis, sest inimkeelde panduna tähendab see, et tavainimese pensionikukrust on kadunud 5% rahast ja kokkuvõttes oleme selle võrra vaesemad. Pensionifondi idee kohaselt peaks aga rahasumma kasvama.

Milles siis asi on? Muidugi võiks alati peituda mugava vabanduse taha, et Eesti ongi pisike, suuremate ja rikkamatega end võrrelda ei tasu, meil oli ju kriis ja üldsegi on rahvusvahelise statistika võrdlemine üks tänamatu töö. Vähemalt nii saab osaliselt kokku võtta esmased põhjendused Eesti Päevalehele olukorda kommenteerinud analüütikutelt, kelle hulgas oli eksperte pankadest, rahandusministeeriumist ja majandusuuringute keskustest. Süvitsi asjasse minnes tunnistasid aga nemadki, et reaalne kaotus on olemas ja miinustesse läinud tootlus tuleks kirjutada peamiselt kolme teguri arvele.

Loe edasi, miks ei soovi maksuamet suurendada kontrolli käibemaksupetturite üle, vaid eelistab vähendada petmise võimalusi.

Avalehele
147 Kommentaari
Loe veel: