Foto on illustratiivne. Foto: Ester Vaitmaa

Inimene, kes on harjunud ostma oma ravimit ühe hinna eest, võib ühtäkki selle apteegist kallimana eest leida. Soodustus, millega ta varem oma ravimit ostis, on tühistatud, sest turule on tulnud uus ja odavam ravim. Nagu kõikjal reklaamitakse, nii küsibki inimene nüüd kallima ravimi asemel odavamat. Mida aga pole, on odavam ravim, sest selle müügile tulekut on venitanud tarneraskused või pole apteek seda mingil põhjusel müüki võtnud. Varasema ravimi uus ja senisest väiksem soodustus sunnib aga inimest selle eest rohkem maksma.

Näiteks pole praegu apteekides saada just seda ravimit, mille järgi on toimeainet trimetasidiini sisaldavatele ravimitele soodustus kehtestatud. Selle toimeainega ravimit kasutatakse rinnaangiini puhul. Piirhind on ravimil 7,88 eurot, ent mõnes apteegis müüakse sama toimeainega ravimeid pea poole kallimalt ehk 16,2 euroga.

Ravimite soodustuse määramiseks kasutab sotsiaalministeerium piirhinnasüsteemi. Sisuliselt toimib see nii, et konkreetse toimeainega ravimitele kehtestatakse soodustust neli korda aastas. Soodustuse suuruse, mille eest tasub haigekassa, määrab odavuselt teine ravim.

Iga uus odavam ravim, mille järgi piirhind kehtestatakse, vähendab seni kehtinud soodustust. See tähendab, et seni tarbitud rohud lähevad ostja jaoks kallimaks. Ideaalis peaks seni tarbitud rohu asendama uus ja odavam, ent tihtipeale ei jõua see apteegilettidele. Seda juhtus mullu lausa 78 korral. Praegu ei leia lettidelt pea kahtekümmet piirhinna alust ravimit, millest enamikule on küll samaväärne konkurent olemas.

Avalehele
57 Kommentaari
Loe veel: