Heidi Elisabet Soosalu paigaldatud mõõteseadmete abil saavad ka Islandi teadlased teada, mis kardetud Bardarbunga vulkaani sisemuses toimub
Mäeinstituudi lektori Heidi Elisabet Soosalu sugused Eesti juurtega teadlased, kes käivad välismaal vulkaane uurimas, saab kokku lugeda ühe käe sõrmedel. Soosalu on spetsialiseerunud just Islandi vulkaanidele ja nendega juba aastaid tegelenud. „Islandil on kokku 30 aktiivset vulkaani ja see on parim koht, kus vulkaane uurida. Ma kohe rõõmuga lähen igal suvel sinna kõnnumaale, kus pole puid, aga on liiv, laava, liustikud. Seal on nii hea olla,” kirjeldas Soosalu, miks on uurimispaigaks valinud just Islandi.

Nüüd aktiivseks muutunud Islandi keskosas asuva Bar-darbunga (Bárðarbunga) vulkaani juures oli Soosalu koos Cambridge’i ülikooli teadlaste uurimisrühmaga juulikuus, mil maa sisse asetati vulkaanilist tegevust analüüsivad seaded. „Siis ei olnud meil õrna aimugi, et vähem kui kuu aega hiljem vulkaan aktiivseks muutub. Sellest ei olnud ühtegi märki,” rääkis Soosalu. Nüüd kasutavad samu seadmeid ka Islandi teadlased, sest need asetsevad vulkaanile kõige lähemal.

« Avalehele 9 Kommentaari