Sotsiaalse ettevõtte Tagurpidi Lavka meeskond võtab vastu maalt saabunud toidukaupa. Ettevõtte tegevuse kaugem eesmärk on soodustada elu maal. Foto: Sven Arbet

Kaubik kirjaga „Lavka tagurpidi” pöörab pealinnas Telliskivi tänavale, koormaks eestimaine talutoit. End sotsiaalse ettevõttena määratlev MTÜ Tagurpidi Lavka ostab talunikelt nende toodangut ja müüb vahendajateta otse linlastele. „Miks peaks me supermarketitest ostma kaugetest riikidest pärit värsket toitu, kui ka meie oma inimesed seda kasvatavad ja toodavad?” oli küsimus, mis pani kolm aastat tagasi tagurpidi rattad liikuma, meenutab Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku projektijuht ja ettevõtte üks algatajaid Riinu Lepa. „Järjest enam on inimesi, kes tahavad puhast ja värsket toitu.” Täielikult isemajandava Tagurpidi Lavka tegevuse kaugem eesmärk on soodustada elu maal.

Täiel määral majandab end ise ära ka MTÜ Abikäsi, mille eesmärk on parandada erivajadustega inimeste tööhõivet. Inimestele luuakse töötingimused ja otsitakse jõukohast tööd. Abikäsi pakub telemarketingi, andmesisestuse, IT- ja kergemaid käsitööteenuseid. Kogu teenustest saadav tulu suunatakse tagasi ettevõtte tegevusse.

Kuuendat aastat korraldab Terve Eesti Sihtasutus tasu eest firmasiseseid koolitusi ja ennetusprogramme. Kui algul oli põhirõhk HI-viirust puudutaval selgitustööl ja firmasisestel ennetusprogrammidel, siis nüüd on lisandunud alkoholiteemaline programm. Tegevjuht Keit Fomotškin võib uhkusega öelda, et kuue aastaga on uute HIV-positiivsete arv 53% vähenenud (2006. aastal registreeriti 668 uut HIV-juhtu, 2012. a aga 315). „Usk meie tegevuse edukusse on suurem kui kunagi varem,” tunnistab ta.

« Avalehele 12 Kommentaari