Toivo Tänavsuu Foto: Tiit Blaat

Vähiravifondi juht Toivo Tänavsuu rääkis, et kunagi varem pole fond nii noort haiget nii suure summa kogumisega abistanud. Nelja-aastasel poisil on neuroblastoom, närvisüsteemiga seotud kasvaja. See on imikutel kõige levinum vähivorm, mis tekib enamasti rakkude jagunemisel, kui laps on veel sündimata. Haigus diagnoositakse tavaliselt alla viieaastastel lastel, tänapäeval ka juba alla kaheaastastel lastel. Enamasti avastab kasvaja lapsevanem või arst, kui leiab ebamäärase massi kõhu-, kaela- või mõnes muus piirkonnas.

Eestis diagnoositakse fondi andmeil üks-kaks neuroblastoomi juhtu aastas. Keskmiselt ühe esinemisjuhu puhul kahe aasta jooksul on haigus suure riskiga – nii paraku ka selle poisi puhul. 200 000 eurot on fondi seni suurim kogutav summa. Fond ise annetab raviks 75 000 eurot. Ka poisi perekond panustab. Ülejäänu loodab fond kokku koguda inimeste abiga.

Kogutava raha eest tuuakse Inglismaalt Eestisse kaks ravimit, mida pole Tänavsuu sõnul varem Eestis kasutatud. Ravi kestab ühtekokku pool aastat, selle aja jooksul tehakse lapsele viis ravikuuri. Vähiravifond kogub sihtotstarbelisi annetusi, ülekande selgitusse tuleb lisada „4-aastane poiss”.

Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liit on samuti ravi toetamast. Liidu esimees Märt Avandi teatas, et liit toetab lapse ravi esialgu ühe doosi ulatuses, mis on ligikaudu 35 000 - 40 000 eurot. "Vajadusel ja võimalusel mõistagi rohkem," ütles Avandi. EPL