Misso vallas Võrumaal on piiririba raadatud, järgmiseks rajatakse patrullimiseks vajalik taristu. <p>Foto: siseministeerium</p>

Politsei- ja piirivalveamet ning siseministeerium soovivad saada Eesti sajandaks sünnipäevaks valmis idapiiri ehk Schengeni välispiiri, mis pidi valmima 2019. aastaks. Siseminister Hanno Pevkur peab võimalikuks, et suurehitis, mis läheb olenevalt hangete lõpphinnast maksma kuni 80 miljonit eurot, saabki valmis aasta varem. „Ja siis saame küll öelda, et vähemalt valmimise hetkel on Eesti piir Euroopa, kui mitte maailma kõige moodsam piir. Meie riigi ja eeskätt piirivalve jaoks on see igal juhul sajandi ehitis.”

Piir ei tähenda üksnes tara ja idapiir tuleb tõesti moodne. Valvesüsteemid hakkavad tuvastama inimese ja sõiduki liikumist nii paralleelselt kui ka riigipiiriga risti, samuti mehitamata lennuvahendeid. Süsteemid tuvastavad isikute arvu, nende välised tundemärgid ja liikumissuuna. „Vajaduse korral saadetakse tulevikus üles droon, mis n-ö lukustab piiri ületanud objekti ja jälgib teda kuni eriüksuse kohalejõudmiseni,” märkis Hanno Pevkur.

« Avalehele 125 Kommentaari