Õuevalgusti puhul on tähtis selle ilmastikukindlus. Olgu kuppel klaasist või plastikust, peab see vastu pidama nii 25-kraadisele talvepakasele, suvekuumusele kui ka niiskusele. "Kõik õuevalgustid vastavad IP-23 standardile, mis tähendab vihmakindlust. Ämbriga neile siiski vett kallata ei maksa," soovitab AS Fanaal elektrikaupade projektijuht Mihkel Aun.

Kui kuppel välja valitud, tasub lähemat tutvust teha kataloogiga. Iga müügil oleva valgusti kohta leidub selles tingmärkidena põhjalik teave, muu hulgas on märgitud ka niiskustaluvus. Seda tähistab tilgakujuline tingmärk. Üks tilk märgil (IP 23) tähendab vihmakindlust, kaks tilka (IP 44) pritsimiskindlust ja kolm tilka (IP 65) tähistavad täiesti veekindlat kuplit.

Lisaks sellele leidub kataloogis märge, millist tüüpi ja võimsusega pirne kuplis võib kasutada. Selle ülesmärkimine väldib pirni kaasas tassimist, kui vana juhtumisi läbi peaks põlema.

Paljudest mudelitest on saadaval ka liikumis- või hämaranduriga variandid. Liikumisanduri puhul süttib lamp kohe, kui keegi selle nägemisulatusse saabub. Nii aitab lamp omadel trepiastmeid leida ja iga kutsumata võõras satub aias liikudes valgusvihku. "Loomulikult saab andurit reguleerida. Näiteks võib valida, kui kaua lamp pärast liikumist õues põleb. Hämarustundlikkust saab sättida nii, et päeval lamp ei põle, aga pimeduse saabudes hakkab automaatselt valgustama."

Aiavalgustite paistel saab ka pimedas lilleklumpe ja ilupõõsaid imetleda. Nende valik on Eesti poodides aga esialgu veel napp. "Meie kaupluses on saadaval nelja kupliga teisaldatavad aiavalgustid. Lamp, mida saab vajaduse korral teise paika nihutada, torgatakse vartpidi maasse," kirjeldab Aun. Lillepeenart või põõsast altpoolt valgustavaid lampe saab vaid kataloogist tellida. Nende mudelite puuduseks peab Mihkel Aun ohtu neist muruniidukiga üle sõita.

Seniste lambiostude ja tellimuste põhjal otsustades otsib eestlane võimalikult lihtsat valgustit, mistõttu originaalsema disainiga tooteid pole mõtet müüki võtta. "Kui on juba muster klaasipinnal, siis see ostjale enam ei meeldi. Senine ülekaalukas lemmik on suitsuklaasiga kerakujuline kuppel," ütleb Aun.

Kes siiski omapärasemat valgustit soovib, võib tellida kataloogist enda maitsele sobiva. Hind on sama kui kaupluseriiulilt ostes ja poolteise kuuga on lambid kohal.