Arstiüliõpilased neljalt mandrilt ennetavad Eestis tuumasõda


Nädalavahetusel koguneb Tallinnasse arstiüliõpilasi Euroopast, Ameerikast, Aafrikast ja Aasiast, et üheskoos rääkida tuumarelvadest ja tuumaenergeetikast ning alustada esmaspäeval ligi 900 km pikkust Baltic Bike Tour nime kandvat rattaretke.

Pühapäeval, 20. augustil kell 15-16 toimub Tallinnas Tammsaare pargis "Target Tallinn" nimeline tänava-aktsioon, kus üliõpilased räägivad tuumaohtudest ja tutvustavad oma organisatsiooni.

Esmaspäeval hommikul kell 9 toimub Paksus Margareetas Marek Strandbergi ettekanne tuumaenergeetikaga seotud riskide teemal. Ettekandele järgneb diskussioon. Kõik teemast huvitatud on oodatud kuulama ning kaasa rääkima.

Pärast diskussiooni kell 10:00 toimub rattaretke start Paksu Margareta eest. Kokku sõidetakse läbi ligikaudu 900 km. Marsruut kulgeb põhjarannikul Narva suunas, edasi liigutakse Venemaal läbi Peterburi ning 6. septembril jõutakse retke finišsse Soome, Helsingisse, kus toimub IPPNW maailmakongress.

Osavõtvad tudengid on organisatsiooni International Physicians for the Prevention of Nuclear War (IPPNW, Arstid tuumasõja ennetamiseks) liikmed.

IPPNW on dr. Bernhard Lawni (USA) ja dr. Jevgenij Chazovi (N.Liit) poolt 1980. a. rajatud arste ja arstiüliõpilasi koondav organisatsioon. Kahe superriigi tuumarelvadega võidurelvastumise ajal tundsid kahte vastasleeri kuuluva maa arstid vajadust just arstide ühiskondliku vastutuse ja kodanikualgatuse suurendamisele ja seeläbi kaudselt sõjaliste konfliktide ning tuumasõja vältimisele. 1984. a. pälvis IPPNW UNESCO rahupreemia, 1985. a. sai IPPNW Nobeli rahupreemia laureaadiks. Hetkel on IPPNW tegutsev 58 riigis.