JUHTKIRI | Suvi jätkub. Aga teistmoodi
(110)
Uutele piirangutele läbi roosade prillide vaadates: suvi jätkub, sest need on suured piirarvud ja ükski üritus ei jää pidamata, kui korraldatakse nakkusohutuse kontrolle. Realistlikult võttes on muidugi oodata sekeldusi ja segadust. Riik, mille andmebaasides info „puhaste” inimeste kohta peitub, peab tegema omalt poolt kõik, et andmete kontrollimine tekitaks võimalikult vähe tüli ja kulu. Näiteks paljude suurte spordiürituste puhul, mis on etteregistreerimisega, saaks kontrolli teha juba registreerimise käigus, sest vale nime all võistlemas ju ei käida. Kiiret ja selget lahendust vajab ka nende inimeste küsimus, kellele vaktsineerimine on meditsiiniliselt vastunäidustatud.
Aga neile, kes pole vaktsineeritud ega ka arsti kinnitatud vastunäidustustega, on meil ainult üks soovitus: minge vaktsineerima, kui tahate ees seisvatel kuudel avalikus elus kaasa lüüa.
Riik peab tegema omalt poolt kõik, et nakkusohutuse kontrollimine tekitaks vähe tüli ja kulu.
Kõigi eelduste järgi annab vaktsiininõude kehtestamine kaitsepookimisele mõneks ajaks vajaliku kiirenduse. Seda peaks toetama ka uus statistika, mida terviseamet avaldama hakkas: eilsetest uutest nakatunutest oli vaktsineerimata 77% ja haiglaravil olevat patsientidest oli lõpetatud vaktsineerimiseta 94%. Neile stiimulitele töötab vastu juba esmaspäevast ühissõidukites ka vaktsineeritutele taas kehtima hakkav maskinõue.
Vajadus riigisisese vaktsineerimisnõude järele tuleks kuu-kahe pärast üle vaadata, lähtudes viiruse leviku tasemest ja vaktsiiniga hõlmatusest. Kui hõlmatus jõuab sügisel näiteks 90%-ni, ei pruugi inimestel kaitsepoogituse järgi vahe tegemine olla enam nakkuse levitamise riskiga proportsionaalne meede.