Sarnased väited Jaapani väidetavast uuest seadusest on sotsiaalmeedias üleilmselt levinud juba 2021. aastast. Valeväited vaktsineeritud inimeste „saastavast“ verest on sotsiaalmeedias levinud 2020. aastast.

Faktikontroll on varem kirjutanud, et praegu kasutusel olevad vaktsiinid on ohutud, nende komponendid ei tule annetusega kaasa ega „saasta“ doonorverd, mistõttu ei koguta vaktsineeritud ja vaktsineerimata inimeste loovutatud verd üksteisest eraldi.

Faktid

  • Jaapani valitsus ei ole võtnud vastu seadust, mis keelaks vaktsineeritud inimestel olla vere- või organidoonor.

  • Vakstsiinid ei kandu edasi vere- või organidoonorluse kaudu.

  • Jaapan lõpetas tasuta koroonaviiruse vastu vaktsineerimise 31. märtsil 2024. Pärast seda otsust hakkas globaalselt taas levima valeinfo, et Jaapan olevat keelustanud koroonavaktsiinid ja vaktsineeritud inimeste veredoonorluse.

Jaapanis lõppes 13. märtsil tasuta koroonaviiruse vastu vaktsineerimise programm. Alla 65-aastased Jaapani kodanikud saavad siiski omal kulul vaktsineerida. Riskirühmade tasuta koroonaviiruse vastu vaktsineerimine jätkub.

Jaapanis korraldab veredoonorlust Jaapani Punane Rist, kes on kinnitanud, et vaktsineeritud isikud võivad endiselt olla veredoonorid. Erinevate vaktsiinide puhul on eraldi toodud välja tundide või päevade arvud, kui kaua peaks pärast vaktsineerimist ootama, kuni saab minna verd annetama.

Parast mRNA vaktsiiniga vaktsineerimist soovitab Jaapani Punane Rist minna verd annetama siis, kui on vaktsineerimisest möödunud 48 tundi. Sellised koroonavaktsiinid on näiteks Pfizer ja Moderna.

Google’i jaapanikeelsest otsingust ei tule välja ühtegi asjakohast teadet „Jaapani keelust vaktsineeritutel veredoonoriks hakata“. Samuti pole sellist teadet ilmunud Jaapani ega rahvusvahelistes meediaväljaannetes.

Otsus: vale. Jaapani valitsus ei ole võtnud vastu seadust, mis keelaks vaktsineeritud inimestel olla vere- või organidoonor. Vaktsiinid ei kandu doonorluse kaudu edasi.