Postituses tuuakse välja, et Prantsusmaa ei ole vihakõne kriminaliseerimise osas üksikjuhtum. Veel viidatakse Suurbritanniale, mis „paneb nüüd inimesed trellide taha ainuüksi kriitilise arvamuse avaldamise eest“. Näitena tuuakse 61-aastane pensionär, kes olevat Londonis arreteeritud „muuhulgas läbimõtlematu kommentaari eest Allahi kohta“. Nimetatud mees arreteeriti tegelikult Londoni rahutuste käigus, kuna oli vägivaldne politsei vastu.

Kuvatõmmis Facebooki postitusest

Faktid

  • Prantsusmaal arreteeriti seitse inimest, keda süüdistatakse küberkiusamises

  • Tapmisähvarduse tegemine ei ole „lihtsalt kriitika“

  • Saksa blogija, kes loo avaldas, toodab pidevalt valeinformatsiooni

Le Monde kirjutas 25. oktoobril, et seitset inimest süüdistatakse Pariisi olümpiamängude avatseremoonia lavastaja küberkiusamises, mis muuhulgas väljendus mehele tapmisähvarduste tegemises. Süüdistavate kohtuistung toimub 2025. aasta märtsis.

Olümpiamängude avatseremoonia põhjustas furoori üle maailma, kuna avatseremoonia üks visuaalidest sarnanes Da Vinci maaliga „Püha õhtusöömaaeg“. Korraldajad vabandasid, kui sai selgeks, et Seine’i jõel toimunud stseen oli osa kristlastest solvanud. Tseremoonia lavastaja Thomas Jolly selgitas, et ta ei kujutanud „Püha õhtusöömaaega“, vaid veinijumal Dionysost ning teisi Olümpose jumalaid pidutsemas. Igal juhul ümbritses nii vastuolulist stseeni kui kogu avatseremooniat palju erinevaid arvamusi, millest nii mõnigi oli äärmiselt kriitiline. Siiski pole pelgalt kriitilise arvamuse eest kedagi arreteeritud.

Seitse inimest arreteeriti, sest lisaks kriitikale Jolly ja teiste tseremoonia korraldajate ja osalejate aadressil alustasid nad ka nende netikiusamist. Kiusamine eskaleerus kiiresti antisemiitlikuks ja homofoobseks rünnakuks ning tapmisähvardusteks, mille tõttu tegi Jolly Prantsuse politseile ametliku kaebuse. Niisiis süüdistaksegi seitset inimest vanuses 22 kuni 79 tapmisähvarduste tegemises, raskendatavate asjaoludega solvangutes ja küberkiusamises. Pariisi prokuratuur rõhutas, et süüdistused on tõsised ning avaliku elu tegelaste vihakõne ja küberkiusamisega ründamise muster on murettekitav.

Otsus: vale. Väide, et Prantsusmaal arreteeriti inimesi üksnes olümpiamängude avatseremoonia kritiseerimise tõttu, ei vasta tõele. Tegelikult süüdistab Prantsusmaa seitset inimest olümpiamängude avatseremoonia lavastaja vastu suunatud tapmisähvarduste ja küberkiusamise pärast.