Sotsiaalmeedia postituses väidetakse, et tuuleenergia on hooldusele kuluva õlikoguse tõttu hoopis kahjulik ning rohepööre seetõttu suur vale. Selle tõenduseks välja toodud arvud on aga kordades ülepaisutatud.
Möödunud nädala neljapäeval meie seast lahkunud koomik ei surnud vaktsineerimise tagajärjel, nagu väidavad vaktsiiniskeptikud.
FAKTIKONTROLL | Kas tõesti näitavad uuringud, et noored eestlased ja venelased tahavad õppida koos, nagu väidab Eesti 200 juht Kristina Kallas? (261)
Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi koostöös ilmuvas Faktikontrolli sarjas kontrollitakse seekord Kristina Kallase väidet, et noored eestlased ja venelased tahavad kõikide tehtud uuringute alusel koos õppida.
Facebookis levib postitus, mille autor väidab, et Eesti müüb odavalt elektri ära, et see siis mitmekordse hinnaga tagasi osta.
Kõrged elektri hinnad on viinud inimesed sotsiaalmeediasse, kus faktide asemel levitatakse sel teemal ka valeinfot.
Peale inimõiguste voliniku ametist vabastamist levivad kuuldused, et põhjuseks on voliniku väljamõeldud valed Ukrainas toime pandud vägistamiste kohta. See ei vasta tõele.
Facebookis levib video, milles võetakse maha puidust posti. Ekslikult väidetakse, et tegemist on 5G mastidega Peruus, mis eemaldati, sest viimased on “ohtlikud”.
Sõjapõgenike toetused ja raha tekitab osades eestlastes kadedust ning paneb muu hulgas uskuma väiteid, millel pole tõepõhja all.
Euroopas on viimastel nädalatel tuvastatud ahvirõugetesse nakatumise juhtumised, see aga pani vandenõuteoreetikud uskuma, et süüdi on koroonavaktsiin.
FAKTIKONTROLL | Kas Keskerakonnal oli juba 2019. aasta valimisprogrammis plaanis suurenda peretoetusi? (55)
Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi koostöös ilmuvas Faktikontrolli sarjas kontrollitakse seekord, kas vastab tõele, et Keskerakonna eesmärk tõsta perehüvitisi oli kirjas juba erakonna 2019. aasta valimisprogrammis.
Sotsiaalmeediasse postitati väide, et Tallinki laevadele paigutatud ukrainlased muudkui joovad ja pidutsevad. Nii Tallink kui ka sotsiaalkindlustusamet lükkasid väited ümber.
Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi koostöös ilmuvas Faktikontrolli sarjas kontrollitakse seekord, kas riigikogu väliskomisjoni esimehel Marko Mihkelsonil (Reformierakond) on õigus, et Eestis kehtiva õiguse kohaselt ei ole võimalik Eesti-Vene piirilepingult allkirja tagasi võtta.
Austraalia valimiste tõttu ringleb Eesti sotsiaalmeedias väide, et austraallased ei tohi peagi endale oma toitu kasvatada. Tõele see ei vasta.
Üle idapiiri tulevad peamiselt Donbassist põgenenud, ent sellegi piirkonna Putini-armastus on lahtunud.
Järgmise kahe nädala jooksul on keelatud vaenuliku sümboolikaga avalikud koosolekud. Sellega seoses andis ERRile kommentaari politsei- ja piirivalveameti juht Elmar Vaher, mida sotsiaalmeedias pahatahtlikult ära kasutama hakati.
Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi koostöös ilmuvas Faktikontrolli sarjas kontrollitakse seekord, kellel on hetkel Eestis kasutatava gaasi päritolu teemal õigus, kas praegusel rahandusministril Keit Pentus-Rosimannusel või endisel rahandusministril Martin Helmel?
Ühe nädala jooksul juba teist põgenikega seotud valet levitav EKRE liige Aadu Birnbaum mõtles seekord Võrru välja piiripunkti.
Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi koostöös ilmuvas Faktikontrolli sarjas kontrollitakse Yana Toomi ning Riho Terrase vaidlust, kui palju mõjutavad europarlamendi mandaatide arvu Eesti mittekodanikud.
Facebookis levivad kuuldused nagu haigekassal ei oleks enam raha laste hambaravi hüvitamiseks. Haigekassa lükkas aga väärad väited ümber.
Väljaanne Objektiiv võttis Eesti Rahvusringhäälingus ilmunud uudisest välja tsitaadi, mida nii väljaanne kui ka selle lugejad valesti tõlgendasid.
Nii välis- kui ka Eesti sotsiaalmeedias on liikvele läinud väited selle kohta, kuidas Ukraina sõjaga on seotud Hunter Biden. Väidetel tõepõhi puudub.
Väljaanne Uued Uudised väitis, et reede öösel olevat Tartus toimunud suur ja verine kaklus, milles süüdistati Ukraina sõjapõgenike saabumist Eestisse. Politsei kinnitusel ükski nende artiklis esitatud väide tõele ei vasta.
Sotsiaalmeedias levib klipp Venemaa propagandasaatest, milles näidatakse kaardilt Vene sissetungiplaani Balti riikidesse. Tegemist on arutelusaatega, mis oli eetris mullu detsembris, mitte nüüd hiljuti, nagu postitusest võib mulje jääda.
Arvamusloo-stiilis postitus on Facebookis juba terve nädala tekitanud palju kõlapinda. Postituses tehtud väidetel aga faktilist alust napib.
Internetis liigub palju postitusi, mis peavad WHO üleskutset märgiks sellest, et organisatsioonil ja Ukrainal on laborites miskit varjata. Tõde on aga palju loogilisem.
Sotsiaalmeediakanali Telegram gruppides näeb sürreaalset paralleelreaalsust, kus eestlased imetlevad teadlikult Kremli ajupesu: Ukraina sõja ajal on jagatud sellistes jututubades sadu linke vene propaganda kanalitele, milles jagatakse omakorda näiteks ukrainlaste tapmisvideoid.
Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi koostöös ilmuvas Faktikontrolli sarjas kontrollitakse seekord, kas Helle-Monika Helmel on õigus, et Eesti lipu seadus kehtestab riigiasutustele kohustuse alati kasutada Eesti lippu?
Vene propaganda on võtnud uued pöörded, sest nüüd süüdistatakse Ukrainat biorelvade tegemises. Vandenõuteoreetikud on selle teooria avasüli omaks võtnud ning valedele hoogu juurde andnud, kuigi väidetele pole tõestust.
Ukraina sõjapõgenike laimukampaania Eestis on seni selgeim näide Venemaa infooperatsioonist, mis levib kulutulena tegelikult kogu Ida-Euroopas.