EAS jagas teaduse arenduseks sadu miljoneid kroone
Eile otsustas Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus jagada Tallinna ja Tartu teadus- ja arendusasutuste vahel ligi 230 miljonit krooni, enim said raha geenitehnoloogiaga seotud teadusasutused.
Kokku rahastas Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) eri projekte 228,3 miljoni krooni ulatuses ning sellest rahast said osa viis teadus- ja arendusasutust, mis saavad lähiaastatel saadud miljonite eest soetada teadustegevuseks vajalikke aparaate.
Viiest raha saavast projektist kolm olid esitatud Tallinnas ning kaks Tartus paiknevate teadus-asutuste poolt.
Rahaliselt suurima projekti olid esitanud Tartu ülikooli molekulaarbioloogid, kes saavad lähiaastail Euroopa Liidu struktuurifondist pärineva ligi 58 miljoni krooni eest rajada biomeditsiini ning molekulaar- ja rakubioloogia tuumiklaborid.
Võimsus kasvab
Koos Eesti biokeskusele eraldatud 30,4 miljoni krooniga said Tartu teadusasutused 88,2 miljonit krooni. Kolm EAS-i ekspertkomisjoni poolt heakskiidetud Tallinna teadusasutuste projekti saavad aga kokku ligi 140 miljonit krooni.
Eesti teaduste akadeemia president Richard Villems ütles, et ootas koos teiste Eesti teadlastega eilset päeva pikisilmi, sest tegemist on sõna tõsises mõttes esimese korraga, mil riik panustas teaduse ja arendustegevuse infrastruktuuri niivõrd palju raha.
Projektide tulemusel suureneb näiteks DNA-st geneetilise info lugemise kiirus kümme korda, mis võimaldab muuhulgas Geenivaramu tõhusamat kasutamist Eesti teadlaste poolt. Samuti mitmekordistub ainete tuvastamiseks ja nende struktuuri mõõtmiseks kasutatavate spektromeetrite mõõtmisvõimsus, mis võimaldab uurida potentsiaalseid ravimeid, vesinikkütuse elemente ja biopolümeere.
Raha teadusele
Ligi 230 miljonit
omavahel viis teadusasutust
Keemilise ja bioloogilise füüsika instituudi projekt “Tugevatele magnetväljadele baseeruvate spektroskoopiameetodite rakendamine” – 47 814 800 krooni;
Tallinna tehnikaülikooli projekt “TTÜ keemia, biotehnoloogia ja biomeditsiini valdkonna infrastruktuuri arendamine 2005 – 2008” – 44 000 000 krooni;
Tallinna tehnikaülikooli projekt “Sardsüsteemid ja komponen- did”– 48 219 000 krooni;
Eesti biokeskuse projekt “Haigused ja evolutsioon genoomikas” – 30 399 972 krooni;