Tudengite tormijooks ühiselamukohtadele on taas alanud
Kui veel sel kevadel oli nii Tallinna kui ka Tartu ühiselamutes ebatavaliselt palju vabu kohti, siis praeguseks on neid alles vaid üksikuid. Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) üliõpilasküla pearaamatupidaja Piret Dahli sõnul tekkis sel kevadel esimest korda olukord, kus ühiselamutes oli peale vabade tubade ka vabu elamubokse, sest paljud tudengid kolisid üle talvel valminud uude ühiselamusse.
„Sügisel hakkab peale: tudengid kolivad sisse, siis hakkavad jälle välja kolima. Kellele ei sobi ühikas elamine, kellele ei sobi toakaaslane,” kirjeldas Dahl õppeaasta alguse olukorda ühiselamutes. Dahli sõnul võibki osasse tubadesse kohati jääda tühje voodikohti, sest võõra toakaaslaseks väga ei kiputa. „Kellegi juurde tuppa tulijaid ei ole lihtne leida,” kinnitas Dahl.
Praegu kandideerib TTÜ esmakursuslastele mõeldud ligi 200 ühiselamukohale 372 tasuta õppima pääsenud tudengit. Kohtade jagamisel arvestatakse tudengi elukoha kaugust Tallinnast ja sisseastumispunkte. „Suurem osa ukse taha jääjaid on esimene kursus,” nentis ka Tallinna ülikooli majutusjuht Anita Mägi. Esmakursuslastele on Tallinna ülikooli Pärnu mnt 59 elamus kokku 340 kohta. Ometigi alustab sügisel ülikoolis õppimist 3200 tudengit, kellest 1100 on pärit väljastpoolt Harjumaad. Lisaks vajavad kohta veel 120 välisüliõpilast.
Ühene tuba on populaarne
Tartu üliõpilasküla majutusjuhi Janika Hango sõnul on vabad veel ainult üksikud ühiselamukohad. Kokku on voodikohti 3200, sügisel aga alustab 3494 esmakursuslast. Endiselt on tudengite seas kõrges hinnas ühekohalised ühiselamutoad. Hango sõnul ulatub Tartus ühekohaliste tubade järjekord kuni pooleteise aastani. „Kui õpilane on järjekorras, ei tähenda see siiski, et ta kuuse all oleks,” ütles Hango ja lisas, et mitmed ühiselamuelanikud on end igaks juhuks ka sinna nimekirja lisanud. Ometigi jätkub ühekohalisi tube vaid 116 tudengile.
Sügisel alustab Tartus tudengielu Kirsika Maltis, kellel enda sõnul tuleb esimesel kuul elada kolmanda inimesena kaheses ühiselamutoas. Maltis ütles, et ta sai alles hiljuti teada, et ta võetakse TTÜ Tartu kolledÏisse tööstusgeoloogiat õppima, ja enne seda ei olnud tal võimalik ühiselamukohale kandideerida. Õnneks aga olid ühiselamus toa võtnud Maltise sõber ja tema õde ning päris ilma elukohata ta ei jää. „Me üritame hakkama saada kolmekesi, ehk siis selgub, mis edasi saab,” rääkis Maltis ja lisas, et esimesel võimalusel tuleb tal Tartus hakata ka korterit otsima.
Tudengid üürivad kambakesi
•• Kinnisvarabüroo Uus Maa elamispindade osakonna juhataja Elari Tamme sõnul pöördub maaklerite poole järjest enam tudengeid. Tamme sõnul otsitakse enamasti kortereid hinnavahemikus 2000–4000 krooni. Tallinna kesklinna vahetus läheduses võib Tamme hinnangul tudeng leida ühetoalise üürikorteri 3000 krooni eest, keskusest kaugemal aga umbes 2000 krooni eest kuus. Kahetoaliste korterite üür on enamasti 4000 krooni, linna äärealadel 2000– 2500 krooni. Samuti on pakkumisel üksikuid tube, mille hind on 500–1000 krooni kuus. „Need on küll pigem suust suhu levivad teated,” lisas Tamm.
•• Tartu maakleri Kristi Väljaotsa sõnul on Tartu tudengite seas levinud kahe- ja kolmetoalised korterid, mille toad paiknevad eraldi. Annelinnas on selliste korterite üür paar tuhat krooni kuus. Päris Tartu kesklinnas on aga hinnad kallimad, kinnitas Väljaots. „Minu kogemus ütleb, et korterit üüritakse kamba peale,” tõdes Väljaots. „Seisukord ei saa määravaks, pigem on määrav hind.”
•• Näiteks võib Annelinnas saada kolmetoalise rahuldavas olukorras korteri 2500 krooni eest kuus. Väljaotsa sõnul peavad üürijad enamasti arvestama ka ühe kuu üüri suuruse tagatisrahaga.