KUULA | Massiivne valeinfo-skeem Facebookis petab eestlastelt raha välja
(21)Anu Välbast Alar Kariseni. Facebookis vohav valeinfo-skeem kasutab pahatahtlikult kuulsaid eestlasi, et ohvreid „investeerima“ meelitada. Sedasi kaovad inimeste suured säästud ja saab kahjustada kodumaiste kuulsuste maine.
Seekordses „Valeinfo: paljastatud“ podcasti osas võtsid faktikontrollimise ja valeinfo reporterid Kaili Malts ja Marta Vunš luubi alla 8. novembril Eesti Ekspressis ilmunud loo, mis lahkas ülipopulaarset petuskeemi. Nimelt selgitas Marta Vunš, üks loo autoritest, kuidas suve hakul hakkasid levima eestikeelsed valeinfot sisaldavad petureklaamid.
LOE LÄHEMALT: „Virtuaalne psühhoterror: Eesti kuulsuste nimesid kasutanud petised lollitavad ära nii ohvrid kui ka politsei“
„Märkasime, kuidas juuni alguses tekkisid Facebooki veidrad reklaamid, millest hakkasin kuvatõmmiseid tegema ja neid koguma, et aru saada, kas neist tekib mingisugune muster,“ selgitas Vunš. „Ja tekkiski!“
Eesti Päevaleht avaldas juba juunis kaks faktikontrolli artiklit petureklaamidest, ent peagi oli selge, et tegu on süsteemaatilise ja massiivse reklaamilainega. Eesti Ekspressi andmeanalüüsist selgub, et juuni keskpaigast alanud laine käigus on eestlasi pommitatud vähemalt 583 erineva võltsreklaamiga. Eestikeelseid reklaame on tänaseks nähtud ligi 2,5 miljonit korda. Uurimisest selgus, et reklaame ostab sisse kuritegelik võrgustik, kelle käsutuses on terve armee häkitud, omastatud ja võltsitud kontosid.
LOE LÄHEMALT: „FAKTIKONTROLL | Facebookis levib ETV+ telekanali libakonto, mis käiab täielikku valeinfot“
LOE LÄHEMALT: „FAKTIKONTROLL | Ebaseadusliku „imeravimi“ müüjad võltsisid Postimeest ja Mihkel Raua intervjuud“
Vunši sõnul on skeem niivõrd mitmekihiline, et kui ohver on raha kaotanud, pole suurt lootust seda enam tagasi saada. „Politsei selgitas, kuidas nad ei saa palju teha, sest skeem on väga hästi läbi mõeldud ja jälgi vähe maha jäetud.“
Kuid kuidas see skeem ikkagi toimib, kes on petturite sihtmärgiks ja kuidas end paremini ohvristaatusest säästa? Sellest on lähemalt juttu „Valeinfo: paljastatud!“ taskuhäälingus, mis on saadaval Delfi Taskus, Spotifys ja Apple Podcastides.