Facebookis levib Inga Raitari postitus NATO innovatsioonikiirendi DIANA (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic) kohta, milles ta süüdistab riiki info varjamises. Samuti seostab ta kiirendit Nursipalu harjutusvälja laiendamise „läbisurumisega“. Tegelikult on kogu info DIANA innovatsioonikiirendi kohta avalik. Kiirendi pole seotud Nursipaluga ega kahjusta inimeste tervist.
„“Juuni lõpus toimunud NATO Madridi tippkohtumisel allkirjastasid 22 liikmesriiki, sh Eesti, NATO innovatsioonifondi lepingu, kogumahuga 1 miljard eurot,“ seisis Kaitseministeeriumi läinudaastases pressiteates. Just selle tippkohtumise järel läks ootamatu jõulisusega lahti Võrumaa Nursipalu „harjutusvälja laiendamise“ läbisurumine,“ seisab Inga Raitari 22. oktoobri Facebooki postituses.
„Keegi pole tänaseni rääkinud, milles tegelikult Madriidis kokku lepiti. Mida see meile võiks – inimestele ja eluliselt – tähendada, hakkas üha häälekamalt ja aknaklaase väristavamalt kostma iga Võrumaa inimese ellu juba läinud sügisel,“ jätkub postitus.
Seejärel tsiteerib Raitar 2022. aasta Kaitseministeeriumi pressiteadet, milles räägiti DIANA harukontori loomisest Eestisse, uute tehnoloogiate testimiskeskustest ja tutvustati kiirendi elluviijaid.
„2024. aasta esimene pool on möödas. Mis alustas tegevust ja kus alustas? (...) Mis tehnoloogiate? (...) Ehk siis Nursipalu saab olema üks „testimiskeskkond“? Mida testitakse teistes? Kuidas need testid inimeste elule ja tervisele mõjuvad? Eestisse on plaanis luua tervelt seitse DIANA kiirendit. Mis need on? On rahvale räägitud? Kellel ja mis plaan meiega on? On need nunnud teaduskeskused või on midagi veel? (...) Kellel on õigus loovutada osi Eesti territoriaalsest terviklikkusest ja oma riigi kodanike elukvaliteeti ja tervist mingitele arusaamatutele „kiirenditele“?“ lõpeb postitus.
Kokkuvõttes väidab Raitar, et rahvast pole teavitatud DIANA programmi üksikasjadest; Eestisse luuakse seitse kiirendit; ning et Nursipalu võiks olla üks testimiskeskkondadest.
Facebooki andmetel on postitust jagatud vähemalt 171 korda.
Facebooki postituses väidab Raitar, et tema tsiteeritud pressiteade DIANA Eestisse tuleku kohta ilmus aasta tagasi ehk 2023. aastal. Tegelikult ilmus postituses viidatud pressiteade 2022. aasta 25. augustil ehk enam kui kaks aastat tagasi. Esimene teade DIANA Eestisse tuleku kohta ilmus aga 5. aprillil 2022, kui Eesti valiti NATO innovatsioonikiirendi programmi käivitajate hulka.
Sestpeale on kogu info DIANA Eesti kiirendi kohta olnud avalik ja kättesaadav DIANA partnerite kanalites, näiteks kaitseministeeriumi, Tehnopoli ja Tartu teaduspargi kodulehtedel. DIANA innovatsioonikiirendi kohta on ilmunud arvukaid uudiseid ka Eesti ajakirjanduses. Rahvusvaheline info NATO DIANA programmi kohta on koondatud DIANA ametlikule kodulehele.
Seega ei vasta tõele väide, et „otsustajad ei pea üldse oluliseks inimestele oma plaane selgitada“ või et rahvale pole DIANA innovatsioonikiirendist midagi räägitud. Kogu info on algusest peale olnud avalik.
Samuti ei vasta tõele väide, et „keegi pole tänaseni rääkinud, milles tegelikult Madriidis kokku lepiti“. Jutt käib NATO Madridi tippkohtumisest 2022. aastal. Madridi otsuste kohta on tegid toona avalduse president ja peaminister. Samuti on ilmunud kõigi alliansi liitlaste riigipeade kokkulepitud ühisavaldus, milles on mh teatatud innovatsioonikiirendi loomisest (punkt 11).
Raitar väidab, et NATO DIANA kiirendi tõttu hakkas pihta Nursipalu harjutusvälja laiendamise „läbisurumine“ ning vihjab sellele, et üks kiirendi testimiskeskkondadest saab olema Nursipalus. Need väited ei vasta tõele, sest DIANA kiirendi ja Nursipalu harjutusväli ei ole omavahel seotud. Kaitseministeerium kinnitas Faktikontrollile, et ükski testimiskeskus ehk testimiskeskkond ei asu Nursipalus.
Oluline on täpsustada, et kaitseministeeriumi pressiteadetes on kasutatud sünonüümidena sõnu „testimiskeskus“ ja „testimiskeskkond“, mis võib tekitada lugejates segadust. Kaitseministeeriumi pressiesindaja Andra Nõlvak selgitas Faktikontrollile, et õige sõna on „testimiskeskus“, aga on kasutatud ka „testimiskeskkonda“.
DIANA Eesti testimiskeskused on näidatud ametlikul „DIANA on the Map“ kaardil. Eestis tegutsevad järgmised testimiskeskused: CR14, Sisekaitseakadeemia, Milrem Robotics, TalTech, Metrosert, Lennuakadeemia, Kaitseväe akadeemia ja Tartu ülikool.
Kaardirakenduses on samuti näidatud kõik DIANA kontorite ja kiirendite asukohad üle alliansi.
Tõele ei vasta ka väide, et „Eestisse on plaanis luua tervelt seitse DIANA kiirendit“. Eestis on üks DIANA innovatsioonikiirendi, mida juhib Tehnopol Startup Inkubaator koostöös Sparkup Tartu Teaduspargi ja ärikiirendiga Startup Wise Guys.
Kõik Eesti DIANA kiirendis osalevad ettevõtted ja info nende projektide kohta on avalik. Kõik huvilised saavad põhjalikult tutvuda osalevate ettevõtete projektidega, nende rahastuse ja muude arengutega näiteks Tehnopoli kodulehel. Praeguseks on avaldatud ka DIANA teise tegevusaasta kriitilise tähtsusega valdkonnad.
„Tänavu otsib DIANA liitlasriikidest uuenduslikke süvatehnoloogiaid, mis pakuvad lahendusi viies valdkonnas: jätkusuutlik energia tootmine, andmete ja teabe turvalisus, tuvastamine ja seire, inimeste tervis ja sooritusvõime ning kriitiline infrastruktuur ja logistika. Väljakutsete katusteemadena on fookuses kosmose, vastupidavuse ja jätkusuutlikkusega seotud tehnoloogiad,“ seisab Tehnopoli juulikuises teates.
Seega ei vasta tõele ka väide, et rahvast pole arendatavatest tehnoloogiatest teavitatud.
Kaitseministeeriumi pressiesindaja Andra Nõlvak kommenteeris Faktikontrollile, et oluline on aru saada, et tegu on kiirendiprogrammiga ehk n-ö hooandjaga, mis annab võimaluse arendada tehnoloogiaid.
„See viib kokku andekad ideed, teadurid ja tehnoloogiaettevõtted, et luua parimaid lahendusi kaitsevaldkonna jaoks. Kiirendi näol ei ole kindlasti mingit ohtu inimeste elukvaliteedile ega tervisele ning sellega ei loovutata osi Eesti territoriaalsest terviklikkusest,“ ütles Nõlvak.
„“Kiirendi“ siin kontekstis pole mitte tehnoloogiline rajatis (võrdluseks näiteks osakeste kiirendi, mis on tehnoloogiline rajatis), vaid rahastuse ja nõustamise ning kontaktide kaudu ettevõtetele hoo sisse andmise algatus, et leida kahese kasutusega tehnoloogiaid, millest oleks kasu alliansi kaitsevõime tugevdamiseks,“ lisas ta.
Otsus: vale. Facebookis levinud väide, et NATO innovatsioonikiirendi DIANA ja Nursipalu harjutusvälja laiendus on seotud, ei vasta tõele. DIANA keskendub uute tehnoloogiate arendamisele, toetades kaitsevõimet, ent sellel puudub seos Nursipalu laiendusega. Kõik DIANA tegevused ja testimiskeskused Eestis on avalikud. DIANA ei kujuta ohtu tervisele ega elukvaliteedile, kuna see pole tehnoloogiline rajatis, vaid ettevõtetele suunatud toetuse ja nõustamise programm.