Sotsiaalmeedias levib valeinfo piimalehmade söödalisandi Bovaer kohta. Väidetavalt põhjustab see meeste viljatust, tekitab vähki ning on mürgine nii loomadele kui inimestele. Tegelikult on söödalisand ohutu, põhjalikult testitud ja juba alates 2022. aastast lubatud kasutuseks Euroopa Liidus.
„Bovaeri kasutamise teade põhjustas sotsiaalmeedias suurema pahameeletormi, kuna loomade toidulisand võib olla inimestele kahjulik. (...) Väidetavalt pole tõendeid, et nimetatud loomade toidulisand oleks inimestele ohtlik ja Ühendkuningriigi toidustandardite amet on selle kasutamise heaks kiitnud,“ kirjutas portaal Objektiiv 2. detsembril.
„Söödalisandi Bovaer piimas ... tekitab vähki, mõjutab suguelundite funktsionaalsust jne (googelda ise),“ kirjutas Facebooki kasutaja Marika Kivilo 4. detsembril.
„Siin on koopia Bovaeri kasutusjuhendist, kus öeldakse selgelt, et ainet tuleb segada vaid lüpsvate lehmade jõusööta ja hoiatuseks on lisatud, et kätelda ettevaatlikult, kuna aine võib kahjustada viljakust ja meeste suguelundeid. Miks just lüpsvate lehmade jõusööta, kas selle pärast, et aine imenduks piima ja selle kaudu piima sisaldavatesse toiduainetesse? Ja tõesti, kuidas suhtuda siis kooli piima?“ kirjutas Facebooki kasutaja Aivar Tilk 19. detsembril.
Samal päeval postitas Mihkel Johannes Paimla: „Lastevanematele, kelle lapsed koolipiima joovad. See on mürk“.
Faktikontroll on varem korduvalt lükanud ümber Paimla ja Objektiivi väiteid. Kokku on Facebooki andmetel postitusi jagatud vähemalt 133 korda.
Tootjafirma DSM Firmenichi loodud Bovaer on veise metaaniheidet vähendav söödalisand, mille metaani vähendava mõju annab 3-NOP toimeaine ehk orgaaniline ühend 3-nitrooksüpropanool.
Oma toimelt takistab ta metaani tekitavate mikroorganismide metaani eritamise viimast etappi ning seega väheneb mäletsejatel metaani tootmine.
EL kiitis heaks Bovaeri söödalisandi 2022. aastal. DSM-Firmenichi viimastel andmetel on Bovaer lubatud kasutamiseks 68 turul üle maailma, sealhulgas Suurbritannias, Kanadas ja USA-s.
Ühendkuningriigi toiduohutuse agentuur (FSA) ja Euroopa toiduohutusamet (EFSA) kiitsid Bovaer söödalisandi kasutamise heaks, tuginedes tõenditele, et see ei kahjusta loomi ega mõjuta negatiivselt nende tervist, tootlikkust ega piima kvaliteeti. Ametid jõudsid järeldusele, et toode on kasutamiseks nii loomadele kui ka inimestele ohutu ning vähendab tõhusalt metaaniheidet.
„FSA ohutushinnangus järeldati, et Bovaeri heakskiidetud annuses kasutamisel ei ole ohutusprobleeme. See ei põhjusta vähki (ei ole kantserogeenne ega genotoksiline) ega kujuta ohtu tarbijatele, loomadele ega keskkonnale. Hinnatud on enam kui 58 potentsiaalsete riskide uuringut ja jõuti järeldusele, et lisaaine on ohutu ka kahekordse soovitatava annuse korral. Lehmad metaboliseerivad söödalisandit, nii et see ei jõua piima. Ühegi FSA-le esitatud uuringu tulemusena seda piimas ei leitud,“ kirjutas FSA oma kodulehel.
Euroopa Komisjoni tellitud 2021. aasta EFSA uuringus leiti, et Bovaeri toimeaine ei kandu toidulisandit saanud lehmade piima ja et piimatooted ei kujuta ohtu inimeste tervisele.
Facebooki postituses tsiteeritud Bovaeri kasutusjuhendis, mille kuvatõmmis pärineb USA toidu- ja ravimiameti ametlikust kirjast, seisab tõepoolest hoiatus: „Mitte kasutamiseks inimestele. Selle toote käsitsemisel tuleb olla ettevaatlik. 3-nitrooksüpropanool võib kahjustada meeste viljakust ja reproduktiivorganeid, võib sissehingamisel olla kahjulik ning ärritab nahka ja silmi.“ Käitlemisel soovitatakse kasutada katsevahendeid nagu kindad ja tolmumask ning käitlemise järel pesta käsi.
Ent see ei tähenda, et Boaveri söödalisandit tarbinud lehma piim põhjustaks meeste viljatust või muid terviseprobleeme. Hoiatus ütleb, et toode ei ole mõeldud inimestele tarbimiseks, sest sel juhul oleks see tervisele ohtlik. Kuna toimeaine ei jõua looma organismist piima, siis ei ole ainet saanud lehma piima tarbimine ohtlik.
Põllumajandus- ja Toiduameti loomatervise ja -heaoluosakonna juhtivspetsialist Kaili Kallit selgitas Faktikontrollile, et Eestis loomade söötmiseks kasutatavatel söödalisanditel peab olema kehtiv luba nende kasutamiseks EL-is. Kõik kasutusloa saanud söödalisandid on kantud Euroopa Liidu söödalisandite registrisse.
„Söödalisandile antakse kasutusluba tuginedes EFSA arvamusele. EFSA jõudis oma 30. septembri 2021. aasta arvamuses järeldusele, et kavandatud kasutustingimuste juures ei avalda 3-NOP kahjulikku mõju lüpsilehmade ja karja taastootmiseks ettenähtud lehmade tervisele, inimeste tervisele ega keskkonnale,“ lisas Kallit.
Otsus: vale. Väited, et söödalisand Bovaer põhjustab viljatust, vähki või on mürgine inimestele, on alusetud. Põhjalikud teadusuuringud ja toiduohutusametite hinnangud kinnitavad, et aine ei kandu piima ega ohusta tarbijaid ega loomi, kui seda kasutatakse sihtotstarbeliselt ja nõuetekohaselt.