Marek Strandberg: kodanikupalga mürki soovitas isegi Milton Friedman, keedame selle valmis
Osa Milton Friedmani majandus- ja rahandusmõtteid on maailmas kasutusele võetud, aga osa mitte. Need olevat terve mõistuse vastased või hoopis mürgised, nagu kirjutas Eesti Päevalehes Jaak Aaviksoo („Kodanikupalk on mürk, Eestile tagab ellujäämise vaid kõva töö”, 20.6).
Mart Laar, kes rakendas Friedmani ideid Eestis, lõpetas Milton Friedmani ja ta abikaasa Rose’i raamatu „Valikuvabadus” lugemise ilmselt enne seda kohta, kus selgitatakse negatiivse tulumaksu ideed. Negatiivne tulumaks on üks kodanikupalga – mis Aaviksoo arvates on tulevikuperspektiivina mürgisem kui prohvet Maltsveti lubatud valge laev – võimalik vorm.
Maailma majandussuhetel on mõnes aspektis religioosne loomus. Esmalt on loodud kaalutletud lugu selle kohta, kuidas peaksid asjad olema, sellele järgneb kokkulepe ja siis saab jälgida, mis sellest välja tuleb. 1971. aastal muudeti toonane ja ka praegune maailmaraha USA dollar nn fiat-rahaks ehk valitsuse tahtel majanduse vajaduse järgi tekitatavaks rahaks (lad fiat – saagu). Dollarilt kaotati kullakate. Me võime ju praeguses maailmas arutleda selle üle, kas see oli ikka õige ja lubatud, aga nii otsustati – lähtudes Milton Friedmani liberaalsest majanduskäsitlusest ja rahamudelist.