Konstantin von Eggert: Putini artikkel on tegelikult tormihoiatus Venemaa naabritele
Kui möödunud reedel ilmus Vladimir Putini artikkel Teise maailmasõja õppetundidest, muutus see koheselt irvhammaste märklauaks: lünkliku haridusega vanem meesterahvas kirjutas oma „käsitluse“ Teisest maailmasõjast ja pani sellesse kõik, mida oli teada saanud 1960ndate nõukogude ajalooõpikutest ning see ei huvitaks kedagi, kui tegemist poleks Venemaa presidendiga. Kuid välispoliitika ekspert Konstantin von Eggert soovitab intervjuus Taavi Minnikule Putini artiklit tõsiselt võtta ja manitseb Venemaa naabreid ettevaatusele, kuna Putini puhul järgnevad sedalaadi avaldustele sageli ka agressiivsed sammud.
Eggert leiab, et Putini artiklit tuleks käsitleda kui hoiatust. Selliseid avaldusi teeb Putin harva ning täielikult ei saa välistada uut sõda Ukrainas, tundmatute allveelaevade ilmumist Gotlandi või Spitzbergeni randa ega ka seda, et Narva ilmuvad eraldusmärkideta „viisakad inimesed“, sest Putinile meeldib üllatada ning talle meeldib seda teha, kui lääs ja naabrid selleks kõige vähem valmis on.
On ebatavaline, et president kirjutab artikli ajaloost, harilikult tegelevad riigijuhid muude asjadega. Miks Putin selle artikli kirjutas?
Putini ja Stalini režiimid erinevad tugevalt, kuid suurtest erinevustest hoolimata on nende vahel mõned sarnasused. Putin, nagu ka Stalin, pöörab tohutut tähelepanu ajaloole ning üritavad läbi ajaloosündmuste tõlgendamise teha päevapoliitikat. Putini jaoks on Teine maailmasõda Venemaa ajaloo võtmemomendiks, sest tema jaoks on see rahvusliku uhkuse alus, mida ta näeb oma poliitilise pärandusena. Teisest küljest on see tema arvates tänase ühiskonna jaoks oluline etapp, ta kirjutab oma artiklis, et Venemaa mäletab stalinliku režiimi kuritegusid, kuid me ei ole hinnanud Stalini samme sõja vältimisel ja ära hoidmisel. Putin rõhutab ka nõukogude rahva valmidust ennast ohverdada, tänu millele võideti Teine maailmasõda.